View Single Post
Old 10-05-2007, 11:58 PM   #2
slowstar
Pro Member

Default Re: Klavijature live

Nazalost, nisi mi dao dovoljno "inputa" da se tako izrazim, na primer:
1. imas li direct box ili se ukljucujes u razglas (P.A. system) kablom (jack) iz klavijature?
2. kakvog je kvaliteta ozvucenje? ima li sub woofere, jesu li zvucnici aktivni/pasivni, 12 inch, 15 inch, imas li svoje pojacalo ili ides iskljucivo u ozvucenje?
3. kakav ti je monitoring, imas li uticaja na isti, i kakav je to uticaj?

Evo i nekih "univerzalnih saveta"

1. ukljucuj se samo u to namenjen ulaz (line/keyboard input)
pazi na "profil" inputa, gledaj da sav setting bude negde oko sredine, nemoj drzati output volume na sintu "do daske" a smanjiti na ulazu u mixer na minimum, nego gledaj da sve bude oko sredine - optimuma
Nista ti ne vredi ako namestis super boje kod kuce, na sluskama ili studio monitoringu, a to na zivoj svirci kroz "kantasti" P.A. system zvuci kao da je proslo kroz cunak ili cesalj. zamoli nekog da svira umesto tebe, pa se udalji par metara i oceni koliko je to razlicito od boje koju si namestio kod kuca, na sluskama/monitorima.
Obicno izlazi jako mnogo gornjeg midla, zbog karakteristika horni na P.A. zvucnicima, tako da u nekom generalnom principu, sve boje treba da budu malcice "mutnije" (manje izrazeno od 3K do 10K nego sto mislis)
Skoro svi zvucnicki sistemi, izuzev najboljih, i naravno najskupljih, imaju more gresaka u opsegu, a bass koji je obicno prejak, je negde oko 80 - 120 hz, umesto da bude linearan do bar 45-50 hz, sto je tesko postici zbog energetske neravnoteze u frekventnom opsegu, tako da pazis da ne pravis neke preterano "bass heavy" padove, ili sint bassove, da ne bi zvucalo katastrofalno mutno i preduboko, ali pri tom pazeci da takodje ne bude i previse izrazeno "sibilanata" narocito kada su "gudacke" boje u pitanju, jer ce izaci karikirano na zvucnicima...
Neka ti ne bude merodavno ono sto ti cujes za vreme svirke, jer NIKADA to ne odgovara realnoj slici u publici, tako da je pitanje koje si postavio veoma kompleksno i tesko je dati neki savet, jer gde god sam slusao zivu svirku, klavijature su uglavnom zvucale ocajno, kao kombinacija "bureta i ceslja" nezavisno od toga koliko su sami sintovi dobri i lepo zvuceci kod kuce ili na sluskama. Izvini zbog pomalo amaterskog nacina izrazavanja, jer zaista ne znam koliko ti je znanje iz oblasti elektroakustike i zvucnickih sistema (tu mislim i na iskustvo)
Pozdrav, nadam se da sam bar malo pomogao.
Inace na zivoj svirci ja uglavnom koristim ROLAND FANTOM X 7, za koji mislim da je bar za danas optimalna klavijatura za zive svirke, jer ima skoro perfektne "Bread & Butter" zvuke, kao sto su klaviri, gudaci, padovi, i brassovi ITD
Kada je neki veliki koncert u pitanju, insistiram na veoma kvalitetnim kablovima, i direct boxovima najboljeg kvaliteta kao na primer BSS ili Klark Technic, a i veliki 8 kanalni Behringer (aktivni) je prilicno dobar, jednom su mi doneli, a ja bio sumnjicav., medjutim bio je zaista dobar, zaboravio sam oznaku modela...

Last edited by slowstar; 11-05-2007 at 12:02 AM.
slowstar is offline