Thread: Aranziranje...
View Single Post
Old 26-05-2007, 11:47 AM   #18
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

Default Re: Aranziranje...

Quote:
Originally Posted by slowstar View Post
Tekstove o orkestraciji su pisali mnogi, svetski poznati, a i nasi strucnjaci za tu tematiku, medjutim da bi se razumelo o cemu se radi, potrebno je ne bas tako zanemarljivo predznanje iz harmonije i kontrapunkta. Da pocnem sa razlikom:
Orkestracija je pored nauke o osobinama muzickih instrumenata i elektronskih zvucnih izvora, i nacin na koji se spajaju razne instrumentalne i orkestarske boje, kao i dinamicki i staticki odnosi izmedju pojedinih instrumenata, ili grupa instrumenata, dok aranziranje podrazumeva u sebi i harmonizaciju, formalnu i kontrapunktalnu adaptaciju sirove melodije ili prostog muzickog dela, i slicne "intervencije" na baznoj, komponovanoj melodiji, tojest kompozicionoj osnovi.
Hoce se reci da je orkestracija samo logican nastavak aranzmana, tojest harmonsko - strukturalno - formalnoj adaptaciji ili unapredjenju osnovnog muzickog dela ili same melodijske linije...
Malo ko danas tome prilazi iole studioznije, radi se uglavnom neuko i po sistemu "kako ispadne" pa sam cak i cuo izraze "bas mi je dobro ISPAO aranzman" Aranzman ne "ispada" on se pazljivo planira, promislja, a i rezultat je svojevrsne imaginacije ISKUSTVA (namerno velika slova) i koncepcije...

Sto se same orkestracije tice, kod nas je malo ko ili niko obradjivao savremen nacin orkestracije, pogotovo u tzv "popularnoj muzici" ali referentnih knjiga za orkestraciju simfonijskog, kamernog orkestralnog tipa su pisali i takve velicine kao sto su Piston, Rihard Strauss, Rimski Korsakov, i jos neki, ali ponavljam, te knjige PREDPOSTAVLJAJU predznanje, inace nista ne vredi citati ih...
pre svega, veliko poshtovanje. Drugo, nemojte misliti da nas smaramo.. jer svi znamo da se 'uchi dok si ziv', a vi ste ovde valjda da bi nas neshto nauchili.. poshto ste deleko iskusniji od vecine..

iskreno, ja nisam siguran da sam dobro razumeo ovo sa kontrapunktovima.. evo najuproshcenije.. kada bi glas ishao, recimo, C, D, F... shta to znachi? da bi trebalo da stringsovi idu F, D, C? iskreno, nemam nishta zavrsheno.. i stvarno zzelim da saznam shto vishe.. recimo, mene iritira kada chujem pesmu na radiju gde ide violina sa po 5 nota (u akordu?!!?!?) od jednom.. o, da, i toga ima.. ja ako neshto volim, to je igranje sa stringsovima... i radim sve po osecaju..

btw, zanima me vashe mishljenje o melodiji orkestracije, recimo sa Balashevicevog albuma "Naposletku"? recimo pesme "Drvena pesma" i "Miholjsko leto"...

pozdrav
HeatMan is offline