Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Dejan Vučković

Dejan Vučković

Jedan od naših najboljih i najaktivnijih snimatelja, producenata, jedan od glavnih ljudi studia Barba, razgovara sa vama na temu muzičke produkcije.

Sarađivao sa: Duško Gojković, Partibrejkers, Ritam Nereda, Kal, Sergej Ćetković, Darkwood Dub, Vlado Georgiev, Francois Jeanneau, Rambo Amadeus, ChBS, Aleksandra Kovač, Kristina Kovač, ?eljko Vasić, Marija Serifović, Belgrade Film Orchestra...

Thread Tools Display Modes
Old 16-12-2009, 03:40 AM   #1
darkstar
Stara Rumski Elita 2003.

darkstar's Avatar

Default kompresija

Pozdrav Dejo,

ajde nam kazi malo o kompresiji,kako radis,kako gledas na stvar ?

pozdrav
darkstar is offline  
Old 16-12-2009, 04:30 AM   #2
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Default Re: kompresija

Ipak probaj bit malo konkretniji, ovo je kao da sam ja tebe pitao da kazes nesto o bijelim dirkama i cemu sluze.

dvuckovic is offline  
Old 16-12-2009, 06:33 AM   #3
Hepek
Member

Pozz za gosta,
evo i mene zanima kompresija, pa cu biti malo konkretniji, mene zanima kako da najlakse skontam i razumijem, parametre atack, rel. tresh... Odnosno na sta trebam da obracam paznju kada odlucim da nesto kompresujem, jer sam poprilicno nov u produkciji.
Hvala.
Hepek is offline  
Old 16-12-2009, 07:18 AM   #4
darkstar
Stara Rumski Elita 2003.

darkstar's Avatar

Bijele dirke sluze isto cemu i crne,samo na tamniji nacin !

Salu na stranu , znas i sam koliko se danas u modernoj muzici komprimuje sve.Pa ipak,bez njega ne vredi,a sa njime je tesko

Evo,konkretno zanima me naprimer postavka kompresora kad radis neke heavy gitare,kao kod ritma nereda?Da li komprimujes i koliko? Takodje,koliko kompresije stavljas na vokal u takvim situacijama ?
darkstar is offline  
Old 16-12-2009, 12:30 PM   #5
danijel
Junior Member

danijel's Avatar

Pozdrav,

Kad smo več kod kompresije, ako mo?e par reči o Virtual Dynamics na Ameku,
ako koristi?,na koji način...

Danijel
danijel is offline  
Old 17-12-2009, 12:15 PM   #6
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Dajte mi malo vremena, pokusavam da osmislim nesto opsirnije, sa nekim audio primjerima, a malo me stisnuo posao ovih dana...

dvuckovic is offline  
Old 17-12-2009, 12:59 PM   #7
Hepek
Member

Nije problem sacekacemo, to sa prakticnim primjerima je odlicno, meni bas to treba
Hepek is offline  
Old 17-12-2009, 11:00 PM   #8
voomighty
Senior Member

voomighty's Avatar

mozda da prozborimo ovde i o nekim VST kompresorima???

Ako se slazete.. izbor.. omiljeni....gde koji i slicno... ako se to koristi uopste
voomighty is offline  
Old 18-12-2009, 09:46 AM   #9
Hepek
Member

Mene Vst najvi?e i zanima, tako da se sla?em
Hepek is offline  
Old 20-12-2009, 12:29 AM   #10
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by voomighty View Post
mozda da prozborimo ovde i o nekim VST kompresorima???

Ako se slazete.. izbor.. omiljeni....gde koji i slicno... ako se to koristi uopste
U TDM/RTAS svijetu mnogo trosim Digidesign Smack, odlicna simulacija Distressora, sve od McDSP kad treba vise karaktera, Bomb Factory 1176 i LA2A kad su mi pravi zauzeti (nije presrecno, ali zavrsava posao), Focusrite D2/3 u zadnje vrijeme kad mi treba transparentno, a u tu kategoriju potpada i kompresor iz DigiRack, koji ljudi nekako odma preskacu, a meni se mnogo svidja, radi tacno to sto pise. Impact mi je odlican kad mi treba VCA karakter, a la SSL.

U VST svijetu, posto ne radim toliko cesto na toj platformi krecem od pretpostavke da je sve odlicno, i onda isprobavam sta vec ima instalirano na doticnoj masini (a obicno ima sve sto vole mladi) Ne gubim vrijeme razmisljajuci da li Waves 2500 radi kao original, vrtim dok mi se ne svidi. Ako nece on, oce Stilwell. Ako nece ni on, oce Flux. Stogod ima, daj da probamo. Desavalo se da ostanu neke stvari koje nisu bile na prvu loptu

Za one sa manje iskustva koji citaju ovo:

Mislim da je gubljenje vremena patnja oko toga da li UAD 1176 radi isto kao pravi, da li je novi plugin identican kao EMT 250, i da li Waves SSL radi kao SSL 4000G. Ako vec miksate nesto za sebe ili drugoga, a pritom niste ograniceni budzetom i vremenom, PROBAJTE sve sto imate instalirano, i PROBAJTE na sto raznovrsnijim instrumentima. Nije 2500 samo za bubanj, a 1081 samo za vokal. Eksperimentisite, sve je dozvoljeno. Probajte do koje mjere se saturacija i izoblicenja ponasaju kao kompresija. I jos jednom cu ponoviti, ne mora svaki kanal da bude OGROMAN, ako je sve veliko, sve je malo. Kompresija primarno sluzi za kontrolisanje dinamike, a moze da sluzi i za mijenjanje karaktera. Ako zelite ovo drugo, mora da se PROBA da bi se dobilo nesto sto ima smisla u kontekstu. Recepti ne postoje

dvuckovic is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules