Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Dejan Vučković

Dejan Vučković

Jedan od naših najboljih i najaktivnijih snimatelja, producenata, jedan od glavnih ljudi studia Barba, razgovara sa vama na temu muzičke produkcije.

Sarađivao sa: Duško Gojković, Partibrejkers, Ritam Nereda, Kal, Sergej Ćetković, Darkwood Dub, Vlado Georgiev, Francois Jeanneau, Rambo Amadeus, ChBS, Aleksandra Kovač, Kristina Kovač, ?eljko Vasić, Marija Serifović, Belgrade Film Orchestra...

Thread Tools Display Modes
Old 19-12-2009, 02:22 PM   #1
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Default Mix

evo da se i ja uchipim..

- kako pristupas miksu?
- jel miksas "po malo" od samog pocetka ili kreces od nule?
- jel ti outboard poboden sve vreme (master insert, na pr..) ili bodes
po poterbi ( ja posto, uglavnom SAMO miksam, imam maltene vec sve pozabadano po kanalima, i grupama i uvek (uglavnom) sve izlazi na isti kanal zbog brzine..noga na 1, snare na 2 itd...
- i jel automatizujes sve u Pro Toolsu pa faderi na 0 ili miksas na desku, ili po pola...?

eto...
DaBear is offline  
Old 19-12-2009, 11:35 PM   #2
zmaj
Stara Rumski Elita 2003.

zmaj's Avatar

Default Re: Mix

Da, dobra pitanja, i mene zanima...

I jedno podpitanje... Da li sebe mozes da zamislis kako miksas ITB i ako mozes, kako bi to izgledalo? posle svega sto si opipao od hardvera, mislis li da ta prica ima smisla uopste? Ne zelim da pokrecem onu pregazenu outboard VS soft, nego me zanima da li mislis da bi ITB-om mogao da se priblizis standardima koje se postavio sadasnjim nacinom rada?
zmaj is offline  
Old 19-12-2009, 11:57 PM   #3
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by DaBear View Post
evo da se i ja uchipim..
E, pa drago mi je da jesi!

Quote:
- kako pristupas miksu?
- jel miksas "po malo" od samog pocetka ili kreces od nule?
Kako kad, ako radim cijelu plocu, stalno po malo nesto "opravljam", cistuckam, mrdam, isprobavam. Ne toliko outboard i processing, koliko stvari vezane za sviranje, timing, stimovanje, noise tamo dje treba da bude tisina. To mi je jednako bitno kao i koji ce kompresor, ustvari, to je mnogo bitnije, kad se sredi ono sto se odnosi na sviranje, kad je sve tight, sredjeno, nema klimanja, raspada, falseva, i kad je stajka prava stajka, onda se mnogo lakse i miksa, i stvari se same slazu sa mnogo manje processinga. Mnogo puta vrtis EQ na necemu sto je jednostavno lose odsvirano, i ako je moguce, mnogo je pametnije ponoviti, ili makar brutalno izeditovati Naravno, ako to ima smisla u pjesmi koja se radi, i ako je osnovna ideja da sve bude utegnuto.

Kad radim samo miks necega sto je snimano na drugom mjestu, obicno moram da prodjem sve faze koje sam gore opisao, naravno ako postoji budzet za to. Prvi slijedeci korak mi je da dignem sve fadere, i da probam da ukapiram o cemu se radi u pjesmi. Zatim prolazim svaki kanal jedan po jedan i radim slijedecu stvar (procitao sam foru kod Michael Stavrou, to je jedna od rijetkih pravih insider fora koja je nekako uspjela da ispliva napolje. Imam trip da vecina pravih velikih njuski preko mnogo cute o stvarima koje su naucili od svojih mentora, a koje se prenose sa generacije na generaciju):

Dignem fader do kraja, i na tape trimu vrtim da bude oko +3VU na masteru. Spustim fader skroz i idem na slijedeci kanal...

Zasto? ZATO!

Prvo, mnogo je manja vjerovatnoca da cu da prepunim master buss, drugo, mnogo se brze dolazi do generalnog balansa koji funkcionise, trece, cijelokupan gain staging je mnogo bolji i bolje se integrise outboard i cetvrto, cuces sta imas na svakom kanalu, zapamtiti interesantne momente koje ces kasnije iskoristiti, i generalno se bolje upoznati sa pjesmom.

Nisam jos imao priliku da probam, ali mislim da je ovo primjenljivo i na ITB miksanje. Nuendo ima trim na svakom kanalu, a u PT se moze staviti trim plugin. Probajte, pa javite ima li smisla.

Quote:
- jel ti outboard poboden sve vreme (master insert, na pr..) ili bodes
po poterbi ( ja posto, uglavnom SAMO miksam, imam maltene vec sve pozabadano po kanalima, i grupama i uvek (uglavnom) sve izlazi na isti kanal zbog brzine..noga na 1, snare na 2 itd...
Ne volim da mi je sve isto uvijek na patchu, volim da stalno nesto mijenjam, i najcesce svaki miks pocinjem sa potpuno praznim patchom, osim kad se radi cijela ploca ili npr neki live CD.

Routing iz PT mi je uglavnom takav da najbitnije kanale saljem sto blize sredini miksera, znaci kick, bass, vokal, i sve sto mi je fundament pjesme. To radim zbog toga da bi sto vise bio u sweet spotu dok radim automatizaciju

Quote:
- i jel automatizujes sve u Pro Toolsu pa faderi na 0 ili miksas na desku, ili po pola...?
Kombinovano, najcesce su mi faderi na stolu grupisani po instrumentima(na 9098i to nije VCA, nego audio, bukvalno su faderi linkovani), i tu radim prakticno 90% automatizacije, sve vece dinamicke promjene i vocal rides. Vokal vozim na stolu zbog nacina na koji to utice na outboard, i zbog toga sto mi je lakse i muzikalnije da slusam sto se desava, umjesto da GLEDAM u zvuk. U Pro Tools uglavnom automatizujem neke sitne korekcije, tipa na ovoj rijeci mi treba hi pass, a na onoj su da dodam delay. Takodje, u PT uradim i automatizaciju tomova na bubnju, posto ne utisavam skroz curenje u mikrofone na tomovima.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 12:07 AM   #4
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by zmaj View Post
Da, dobra pitanja, i mene zanima...

I jedno podpitanje... Da li sebe mozes da zamislis kako miksas ITB i ako mozes, kako bi to izgledalo? posle svega sto si opipao od hardvera, mislis li da ta prica ima smisla uopste? Ne zelim da pokrecem onu pregazenu outboard VS soft, nego me zanima da li mislis da bi ITB-om mogao da se priblizis standardima koje se postavio sadasnjim nacinom rada?
Apsolutno, i povremeno i miksam ITB. Mislim da nije toliko stvar u tome na cemu miksas, koliko je u nekim predznanjima i iskustvima. Iako neke stvari MNOGO brze dobijem outboardom, u situacijama kad radim ITB, nekako imam predstavu sto zelim da se desi, i probacu da dodjem do toga, makar put bio veoma nelogican. Ako ti treba da cujes neku vrstu nelinearnosti na npr. plugin reverbu (koju u startu imas na recimo Lexicon 200), probas da procesiras reverb plugin, pa ce nesto da se dobije....

Dalje, gain staging je jednako bitan ITB kao i sa outboardom, samo ljudi nekako najcesce ne vode racuna o tome. Isto tako, mislim da je definitivno najveci problem kod ITB visak vizuelne informacije, moras da gledas u monitor dok vrtis EQ, na outboardu ufatis dugme, okrenes glavu i vrtis dok ti se ne svidi Isto tako i sa automatizacijom, stalno neko crtanje misem, umjesto da lijepo stavis prst na fader i vozis kako ti dodje.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 12:10 AM   #5
korenjak
Pro Member

korenjak's Avatar

Quote:
Originally Posted by dvuckovic View Post
Apsolutno, i povremeno i miksam ITB. Mislim da nije toliko stvar u tome na cemu miksas, koliko je u nekim predznanjima i iskustvima. Iako neke stvari MNOGO brze dobijem outboardom, u situacijama kad radim ITB, nekako imam predstavu sto zelim da se desi, i probacu da dodjem do toga, makar put bio veoma nelogican. Ako ti treba da cujes neku vrstu nelinearnosti na npr. plugin reverbu (koju u startu imas na recimo Lexicon 200), probas da procesiras reverb plugin, pa ce nesto da se dobije....

Dalje, gain staging je jednako bitan ITB kao i sa outboardom, samo ljudi nekako najcesce ne vode racuna o tome. Isto tako, mislim da je definitivno najveci problem kod ITB visak vizuelne informacije, moras da gledas u monitor dok vrtis EQ, na outboardu ufatis dugme, okrenes glavu i vrtis dok ti se ne svidi Isto tako i sa automatizacijom, stalno neko crtanje misem, umjesto da lijepo stavis prst na fader i vozis kako ti dodje.
100% vizuelno moze da skodi jer vidno polje okupira dobar deo paznje
cesto praktikujem da pesmu slusam ugasenog monitora ...pa tek posle intervenisem
korenjak is offline  
Old 20-12-2009, 12:17 AM   #6
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by korenjak View Post
100% vizuelno moze da skodi jer vidno polje okupira dobar deo paznje
cesto praktikujem da pesmu slusam ugasenog monitora ...pa tek posle intervenisem

Nije ni to dobro, gubi se na interaktivnosti...moras da cujes, zapamtis, pa ga poslije napamet opravljas ono sto si cuo dok nisi gledao. Vise je stvar mentalne vjezbe i fokusa, kako drzati paznju na nivou da primarno slusas kako radi pjesma, kako je rasporedjena energija, a u isto vrijeme da budes analitican da mozes da se bavis i detaljima i finesama.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 12:21 AM   #7
korenjak
Pro Member

korenjak's Avatar

pa jest ali slika ti odvuche pola paznje.....tako da ni ne primetis dobro stvari u zvuku....
x puta mi se desilo uradim mixdown i tek kad pustim u winampu cujem neke greske
korenjak is offline  
Old 20-12-2009, 12:32 AM   #8
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Za ?ta uglavnom koristi? SOLO funkciju tokom miksa? I koliko se zadr?ava? u SOLO modu kada ga aktivira??

Pozdrav,

Vasa
Old 20-12-2009, 12:33 AM   #9
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by korenjak View Post
pa jest ali slika ti odvuche pola paznje.....tako da ni ne primetis dobro stvari u zvuku....
x puta mi se desilo uradim mixdown i tek kad pustim u winampu cujem neke greske
Mislim da je to ipak zbog pauze koju si napravio u medjuvremenu. Veoma bitna stvar kad miksas. Ako vec imas vremena, nisi placen na sat, i nema klijenta koji ti stoji iznad glave, probaj da pravis pauze sto cesce. U medjuvremenu sviraj neki instrument, ili slusaj neku drugu muziku. Treba ostati u fokusu i radnom rezimu, ali refresh svakih sat vremena uopste nije losa stvar. Pritom, posto radis ITB uvijek imas Total Recall, pa ti je lako i da odlucis da ti danas nije dan i da ces nastavit sjutra.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 12:39 AM   #10
zmaj
Stara Rumski Elita 2003.

zmaj's Avatar

Hvala na odgovoru, rekao si mi upravo ono sto mi je trebalo E sad, logicno pitanje, kao nastavak na ovo tvoje je... sta je to sto juris u miksu kad si ITB, da bi prisao outboardu... koje su uglavnom to bitne stvari koje ti fale i koje pokusavas da nadomestis?
zmaj is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules