Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Dejan Vučković

Dejan Vučković

Jedan od naših najboljih i najaktivnijih snimatelja, producenata, jedan od glavnih ljudi studia Barba, razgovara sa vama na temu muzičke produkcije.

Sarađivao sa: Duško Gojković, Partibrejkers, Ritam Nereda, Kal, Sergej Ćetković, Darkwood Dub, Vlado Georgiev, Francois Jeanneau, Rambo Amadeus, ChBS, Aleksandra Kovač, Kristina Kovač, ?eljko Vasić, Marija Serifović, Belgrade Film Orchestra...

Thread Tools Display Modes
Old 20-12-2009, 12:41 AM   #11
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Default Re: Mix

Quote:
Originally Posted by awacs View Post
Za šta uglavnom koristiš SOLO funkciju tokom miksa? I koliko se zadržavaš u SOLO modu kada ga aktiviraš?

Pozdrav,

Vasa
Vaso, uvijek imas prava pitanja! To je zato sto znas odgovore! (ali na ovaj nisi bio spreman, vjeruj mi, sad ces da vidis)

9098i ima divnu funkciju koja se zove Upfront Solo Balance a sluzi tome da kad soliras kanal ne ostane on sam da svira, nego preko Upfront Solo Balance doziras odnos izmedju onoga na cemu si stisnuo solo i ostatka kanala, tako da ne moras da slusas stvari izvadjeno iz konteksta. Pored toga, mnogo vise koristim mute, kad primjetim da mi nesto smeta, zbog toga izmedju ostalog drzim skoro sve pod fader grupama. Znaci, ako cujem neku guzvu na 3.5k, prvo uradim mute recimo gitara, pa svega ostalog po redu dok ne nadjem krivca.

Klasicni solo mi uglavnom sluzi za korektivne stvari, slusanje HP/LP filtera, notch i ostalo apotekarstvo

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 12:48 AM   #12
korenjak
Pro Member

korenjak's Avatar

Quote:
Originally Posted by dvuckovic View Post
Mislim da je to ipak zbog pauze koju si napravio u medjuvremenu. Veoma bitna stvar kad miksas. Ako vec imas vremena, nisi placen na sat, i nema klijenta koji ti stoji iznad glave, probaj da pravis pauze sto cesce. U medjuvremenu sviraj neki instrument, ili slusaj neku drugu muziku. Treba ostati u fokusu i radnom rezimu, ali refresh svakih sat vremena uopste nije losa stvar. Pritom, posto radis ITB uvijek imas Total Recall, pa ti je lako i da odlucis da ti danas nije dan i da ces nastavit sjutra.
Najvise vremena ode na taj stimung da sve bude cisto koji si pomenuo i editing....ne libim se da neki ton secnem i mrdnem za koji milisekund levo ili desno ako samo on u celom tejku strchi....

A kad se mixa ...u pravu si za pauze......ali mi prija da ugasim monitor i poslusam pesmu jednom gledajuci u crni ekran..... onda zapamtim sta sam cuo da ne valja pa kad ukljucim ekran onda obratim paznji na to i namikarm ga....

Lo cut je strava alatka....EQ generalno.....SSL mono mi do sad najkorisnije radi....
Ipak ne umem uvek da se reshim guzve na nekom opsegu....panorama pomogne vrlo u tim situacijama....

a za pauze si u pravu sto cesce.....ja bar ne zurim.....i imam vremena za to jer radim svoje pesme ...i ne zavisim ni od koga sem od nekih obaveza....

Evo prodje dve godine i jos nisam ovde skoro nista publikovao....ocu da bude isterano do kraja ...pa cemo posle apgrejd ako treba......zivot vreme oko njega i cimanja ... pa ide polako al to je Bozja volja ...znaci ne treba brze...

samo nekad se ljudi zabodu u pesmu i mix i teraju oce bolje i bolje...al tomenema kraja ...nekad je dobro stati i proglasiti pesmu gotovom....

pa sledecu terati u neki + nivo
korenjak is offline  
Old 20-12-2009, 12:56 AM   #13
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by zmaj View Post
Hvala na odgovoru, rekao si mi upravo ono sto mi je trebalo E sad, logicno pitanje, kao nastavak na ovo tvoje je... sta je to sto juris u miksu kad si ITB, da bi prisao outboardu... koje su uglavnom to bitne stvari koje ti fale i koje pokusavas da nadomestis?
Pretpostavljam da mislis na zvucno, ne na ergonomiju? Jurim karakter, to mi je najveci problem (da se odma ogradim, i da ne bi nekome slucajno palo na pamet da se raspravlja oko OTB/ITB u mojoj sekciji, usrao sam mikseve jednako puta u na jednom i u drugom, i nijednom to nije bilo zbog opreme, pluginova i outboarda), cini mi se da nelinearnosti koje se svi toliko trude da simuliraju u softveru su ili prenaglasene (vjerovatno da bi bile sto ociglednije na losijim slusanjima) ili su jednostavno promasene. Evo primjer, Liquid Mix impulsi i preseti su svi toliko predimenzionirani i preprocesirani da to vrlo cesto nema nikakve veze sa tim sto pise. To umije da bude super, i nekoliko puta sam se sa kolegama totalno odusevio nacinom na koji je leglo na neke instrumente (uglavnom lose snimljene, i zvucno siromasne), ali isto tako ne mogu da ocekujem da ce se nesto sto pise Massive Passive ponasati kao nesto na sto sam navikao.

Ono sto mi takodje smeta je velika slicnost kod stvari koje pretenduju da budu razlicite. Npr, promijenis 5-6 plugova koji bi trebalo, barem po marketingu da budu veoma razliciti, a tek na 7 dodje nesto drugacije.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 01:52 AM   #14
zmaj
Stara Rumski Elita 2003.

zmaj's Avatar

Master compressor... da li ga koristis dok miksas, na kraju... ili ga uopste ne koristis?

i

Na kojoj snazi slusas dok miksas? Glasno, pa spustas povremeno ili obrnuto?
zmaj is offline  
Old 20-12-2009, 01:58 AM   #15
zmaj
Stara Rumski Elita 2003.

zmaj's Avatar

I jos jedna stvar me zanima...

Koja je najcesca greska u aranzmanima koje dobijas na miks... sta ti najcesce pravi probleme i komplikuje miks?
zmaj is offline  
Old 20-12-2009, 02:03 AM   #16
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
Master compressor... da li ga koristis dok miksas, na kraju... ili ga uopste ne koristis?

i

Na kojoj snazi slusas dok miksas? Glasno, pa spustas povremeno ili obrnuto?
Kad koristim, a to je u 90% slucajeva, stavljam ga odma na pocetku miksa, i kako miks odmice, povremeno uradim bypass, cisto da cujem sto se desava i doradim setting.

Trudim se da slusam sto tise dok radim, sa povremenim izletima na velike zvucnike radi provjere low enda i vracanja adrenalina

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 02:06 AM   #17
dvuckovic
VIP Member

dvuckovic's Avatar

Quote:
I jos jedna stvar me zanima...

Koja je najcesca greska u aranzmanima koje dobijas na miks... sta ti najcesce pravi probleme i komplikuje miks?
Losa interpretacija, sviranje bez stava, upadanje u klisee, i nesigurnost kod donosenja odluka vezanih za muziku. Generalno, to su mnogo veci problemi od toga kako je usnimljeno i odakle su povucene boje, to se nekako i da opravit, a da bi se rijesila pjesma, treba mnogo vise vremena.

dvuckovic is offline  
Old 20-12-2009, 09:21 AM   #18
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
9098i ima divnu funkciju koja se zove Upfront Solo Balance a sluzi tome da kad soliras kanal ne ostane on sam da svira, nego preko Upfront Solo Balance doziras odnos izmedju onoga na cemu si stisnuo solo i ostatka kanala, tako da ne moras da slusas stvari izvadjeno iz konteksta. Pored toga, mnogo vise koristim mute, kad primjetim da mi nesto smeta, zbog toga izmedju ostalog drzim skoro sve pod fader grupama.
To je super funkcija - ima i na (mom) Audientu, zove se "solo in front" !

Inace, super odgovori..!
pozz
DaBear is offline  
Old 20-12-2009, 10:53 AM   #19
OFF
Pro Member

OFF's Avatar

Odlicna tema!

Dejo, postavljas li sebi neke standarde glasnoce dok radis (mislim na RMS miksa, ne na slusanje)? k14?

Dali jednako przis master kompres. kad znas da ce mix npr. ici negde napolje na mastering?

Za sad toliko
Old 20-12-2009, 01:15 PM   #20
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Losa interpretacija, sviranje bez stava, upadanje u klisee, i nesigurnost kod donosenja odluka vezanih za muziku. Generalno, to su mnogo veci problemi od toga kako je usnimljeno i odakle su povucene boje, to se nekako i da opravit, a da bi se rijesila pjesma, treba mnogo vise vremena.
To sve vreme pricam...ljudi se zanesu i zastrane sa ekvilajzerima, konvertorima, frekvencijama i kompresorima....a ne rade na pesmi dovoljno i nadaju se da ce "neko" to u studiju "da sredi!!"

Bravo Dejo...dobro je da se cuje iz sto vise usta (onih koji se sa tim srecu svakodnevno).
DaBear is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules