Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Zoran Vračević - Vrač

Zoran Vračević - Vrač Jedan od nasih najrenomiranijih producenata, Clubing/Single Mixing veteran, covjek ciji je spisak uspjesnih radova veoma, veoma bogat (Ceca-London Mix, Las Ketchup (2 singla),Kylie, Jamelia, Bob Marley (2 singla), M People, Gloria Estefan, Bond, Narcoti Thrust (2 singla), Aaron Soul, Sugarbabes, Candice Alley,, Nate James, Kathy Brown, Kristine W, Doobie Brothers, Shystie, Raghav, Negrocan, Alabina, Ladies First, Nio...)

Thread Tools Display Modes
Old 15-08-2006, 02:05 AM   #11
LACKY
Pro Member

LACKY's Avatar

Default Re: Paralelna kompresija!

Izvini da te pitam! Sta si hteo da kazes? "Uzmem ja tako jucher jedan snimljeni bubanj loop i reko da isprobam tu paralelnu a.k.a. New York kompresiju. Moram priznat da mi je odmah sjelo i definitivno ima bolji efekt na bubnju nego na synthu. Mislim da je razlog sljedechi;Bubanj se snima s vishe mikrofona paralelno" A sint se uopste ne snima ( mislim mikrofonima pa je tu problem)?
Što reći nego! :Šećer više prija uz kafu, nego uz kupaće gaće!

Last edited by LACKY; 15-08-2006 at 02:27 AM.
LACKY is offline  
Old 15-08-2006, 05:21 AM   #12
Dushan_S
Pro Member

Dushan_S's Avatar

Quote:
Originally Posted by LACKY
Izvini da te pitam! Sta si hteo da kazes? "Uzmem ja tako jucher jedan snimljeni bubanj loop i reko da isprobam tu paralelnu a.k.a. New York kompresiju. Moram priznat da mi je odmah sjelo i definitivno ima bolji efekt na bubnju nego na synthu. Mislim da je razlog sljedechi;Bubanj se snima s vishe mikrofona paralelno" A sint se uopste ne snima ( mislim mikrofonima pa je tu problem)?
?to reći nego! :?ećer vi?e prija uz kafu, nego uz kupaće gaće!

Elem ?alu na stranu: Shiva, ne mo?e se promeniti groove kompresijom...Groove su ti suptilna ?urenja i ka?njenja u ritmu, koja su takva kakva su na snimljenom bubnju. Ne dolazi do produ?avanja ili ka?njenja Wav-a time ?to ga kompresuje? pa da se pojavi ikakav flange ili phase efekat. Ako pomeri? wav, onda da, dolazi do pomeranja, ali ne pojavljuje se flange jer je razmak između dva zvuka konstantan, a trebalo bi da se menja za flange, koliko ja znam. Ako pomeri? dva wav-a, ne menjaju se međusobni razmaci između udaraca sve isto ?uri i kasni jedno u odnosu na drugo, pa se opet groove nimalo ne menja. Ne razumem takođe kako EQ-om "pojačava? peak-ove"? Tj nije moguće pojačati dinamiku EQ-om nije to expander. Koliko je mix reverba (a misli? na zvuk prostorije u ambijentalcima i pomalo overhead-ovima pretpostavljam) zavisi od toga koliko su oni gurnuti u celom miksu, uop?te ne mora da dođe do velikog nagla?avanja i stvaranja reverba. Nemoj sad da misli? da ti priseruckavam na glavu da bih te kinjio molim te. Pretpostavljam da je pola ovoga problem sa terminologijom koju koristi?, al opet...

Koliko se ja sećam, (a ispravite me ako nisam u pravu, naravno) kod paralelne kompresije je fabula u "vuci siti i ovce na broju" principu stavljenom u praksu. Tj, ostaju tranzienti i dinamika bubnja kao da nije kompresovan, definicija, attack itd, a dobija se i rezultat kao da je bubanj iskompresovan kroz dodavanje kopije istog bunja koja je često stisnuta ?estoko. Koliko ja znam taj zvučni rezultat se mo?e dobiti samo paralelnom kompresijom, i nikako drugačije.

Tj Shiva, mislim da će? pravi efekat toga moći da čuje? tek ako uzme? neki nefarban bubanj (ako ni?ta drugo BFD ili DFH Superior) jer su lupovi uglavnom već farbani kompresovani itd. Pa onda po?alje? ceo mix bubnja i na neki send (tj bus, jel) i skrlja? ga kompresijom.
Dushan_S is offline  
Old 15-08-2006, 05:34 AM   #13
idekius
Mason

idekius's Avatar

Reako bih da si potpuno u pravu, narocito ako se kroz paralelnu kompresiju shale odvojeno kick, dobosh... Nije svaku komponentu ni dobro, ni potrebno slati istim intenzitetom. Ja recimo kick shaljem znatno intenzivnije neko dobosh... Volim da kick "lepi", a dobosh ne... Takvu kontrolu ne mozes imati kada koristis loop...

Mislim, mozda se i sa loopom dobije nesto... neznam..., ali to nikako nije isto kao kada imas odvojene komponente...
Old 15-08-2006, 12:01 PM   #14
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by idekius
Reako bih da si potpuno u pravu, narocito ako se kroz paralelnu kompresiju shale odvojeno kick, dobosh... Nije svaku komponentu ni dobro, ni potrebno slati istim intenzitetom. Ja recimo kick shaljem znatno intenzivnije neko dobosh... Volim da kick "lepi", a dobosh ne... Takvu kontrolu ne mozes imati kada koristis loop...

Mislim, mozda se i sa loopom dobije nesto... neznam..., ali to nikako nije isto kao kada imas odvojene komponente...

Ja sam skoro na jednom remix-u (Narcotic Thrust - Waiting For U -Sinewave Surfers Full Metal mix) uradio bass linije, ispod isao mali tanki loop, compressovao k'o lud na desku (Audient ima kopiju SSL Buss conpresora) pa onda dodao malo LA Classic - snimio na DAT; ubacio opet u Pro Tools - opet napusio sa compresorima - i TOTALNO promenio groove I zvuk linije. Malte ne je ispala kao reversed, i svai put je compresija po malo zaoblila nesto...super je ispalo. Sve tri bass/seq linije su tako tretirane...
DaBear is offline  
Old 15-08-2006, 12:09 PM   #15
OFF
Pro Member

OFF's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dushan_S

Elem ?alu na stranu: Shiva, ne mo?e se promeniti groove kompresijom...

Ne znam bash..... Tacno je da ti udarci ostaju tamo gde jesu, ali envelopa moze jako da se koriguje (ili upropasti) kompresijom, a to opet ima veze sa groove-om. A i reverbi (kao i svi repovi) se mogu kontrolisati (kraci realise - vise reverba)

E sad, Shiva, ja nikako ne mogu da se slozim sa ' razlicite pozicije mikrofona beleze razlicit reverb' . A ko mislis na poziciju jednog elementa (timpana npr.) i mikrofona, pa sad da li je on dalji ili blizi, to da.... ali ne mislis valjda da je reverb sa mikrofona na jednom tomu nesto razlicit od onog na drugom, ako ga uopste i ima pri close postavci?
Old 15-08-2006, 01:20 PM   #16
SHIVA
Psiho

SHIVA's Avatar

Quote:
Originally Posted by LACKY
?to reći nego! :?ećer vi?e prija uz kafu, nego uz kupaće gaće!
VST Synth se uopche ne snima. Exportirash audio loop i u tom wav file-u nema nikakvog "prostora". Bubanj sniman mikrofonima u prostoriji uvijek "ulovi" i malo prostora. Kad jako komprimirash bubanj posljedica je smanjenje dimanichkog raspona. Veterinarskim rjechnikom recheno smanjish razliku u glasnochi izmedju najglasnijeg elementa i najtisheg mjesta na snimci. Ako je pored elemenata bubnja snimka sadrzhavala i malo reverba snimljenog zajedno sa bubnjem u prostoriji krajnji rezultat takve kompresije je istaknutost upravo tog reverba u odnosu na komprimirane elemente.

VST synth ili synth sniman kroz mixer mozhesh komprimirat do besvjesti... nikad nechesh dobit ovaj efekt jer snimka ne sadzhi takvu informaciju. Ako ti to nie jasno ja ne znam kako ti drugachije objasnit!? Ako chesh se osjechat bolje nakon ovako bezobrazne primjedbe o kavi i speedo gachicama ti samo nastavi... ali to ti zapravo neche pomoch da shvatish o chemu govorim (ukoliko si uopche imao tu namjeru).

2 Dushan: kompresor zapravo JAKO utjeche na attack i release SVEGA shto komprimira. U biti, upravo iz tog razloga je paralelna kompresija interesantna. Niski treshold, kratki attack i kratki release mogu potpuno izoblichit drum loop, synth ili bilo shto drugo. Pomakni loop 2-3 msec naprijed ili nazad i dobit chesh phase/flange... Dinamika komprimiranog bubnja je dovoljno narushena da dobijesh taj (imo nezheljen) efekt. Nemoj me krivo shvatit, ali ne volim kad raspravljamo napamet. Jedino znanje koje priznajem je ono stecheno iskustvom. Prochitao sam i ja svakakvih sranja i tutoriala ali sve prvo isprobam prie nego donesem neko mishljenje o tome. "Fabula" u paralelnoj kompresiji je "da to zvuchi dobro". Ako to ne zvuchi kako treba badave ti fabula i teorija.

Kako EQ-om povecham peak? Pa ako je peak loop-a kasa na 80 Hz i -10 dB, a svi ostali elementi su manje glasni, prije kompresora stavim EQ i josh dodatno pojacham tih 80 Hz. Sad mogu namjestit treshold tako da se kompresor aktivira "do chepa" svaki put kad kasa "udari" a izmedju dva udarca kase ostali elementi budu znatno manje komprimirani. Sa attackom od 4msec i release-om od 20-ak msec dinamika i ekspresija bubnja promjene u potpunosti lichni opis. Ali badave seremo... uchitaj loop u sekvencer, insert EQ i kompresor pa mi javi kako ti se chini. Ako ne budesh impresioniran aploudaj loop negdje pa chu napravit paralelnu kompresiju i aploudat ti je nazad. Ovako se natezhemo oko toga chija baba ima vechi qrac, a to nema smisla. Dok sam sve ovo natipkao vech sam mogao i taj loop obradit.

Quote:
Originally Posted by OFF
E sad, Shiva, ja nikako ne mogu da se slozim sa ' razlicite pozicije mikrofona beleze razlicit reverb' . A ko mislis na poziciju jednog elementa (timpana npr.) i mikrofona, pa sad da li je on dalji ili blizi, to da.... ali ne mislis valjda da je reverb sa mikrofona na jednom tomu nesto razlicit od onog na drugom, ako ga uopste i ima pri close postavci?
Zapravo nisam mislio niti jedno ni drugo. Nemoguche je snimiti samo dobosh ukoliko se bubanj snima live. Taj mikrofon che uvijek "ulovit" i poneshto od ostalih elemenata koi su neposredno pored dobosha. Tako zapravo na snimci imash isti element snimljen iz vishe pozicija ali je to toliko tiho u odnosu na primarni element da u normalnom mixu to bude gotovo neprimjetno. Ako i izbjegnesh to nekako obichno se snima i barem jedan overhead sa "ambijentom". Ovako agresivnim komprimiranjem istaknesh upravo taj segment snimke.

Zajeb nie ni u terminologiji ni u kompresiji. Zajeb je vjerojatno u tome shto bi netko u studiu jednostavno "ostavio" vishe overhead-a, ali ja nisam u toj poziciji jer baratam smixanom sekvencom bubnja. Ako zhelim naglasit ambijent, overhead, reverb ili kako god chemo to nazvat, onda mi je paralelna kompresija idealan nachin da "izvuchem" taj ambijent naprjed. Naravno da to stvori efekt kao da sviraju dva bubnja s prilichno razlichitom dinamikom i naravno da se time mozhe stvorit dodatan groove. Pojachavanjem i stishavanjem pojedinih mjesta u snimci sa EQ-om zapravo se kontrolira envelope. Pojachano mjesto che ranije "udarit" u treshold i imat che dulji sustain od mjesta koje je stishano i uopche ne ulazi u treshold i ne komprimira se ili (soft knee) bude znatno manje komprimirano.
Old 15-08-2006, 01:25 PM   #17
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Eto, bas lepo covek sve objasnio !
DaBear is offline  
Old 15-08-2006, 03:57 PM   #18
Dushan_S
Pro Member

Dushan_S's Avatar

Quote:
Originally Posted by OFF
Ne znam bash..... Tacno je da ti udarci ostaju tamo gde jesu, ali envelopa moze jako da se koriguje (ili upropasti) kompresijom, a to opet ima veze sa groove-om. A i reverbi (kao i svi repovi) se mogu kontrolisati (kraci realise - vise reverba)
Uf, izgleda da je problem u tome ?ta označava izraz groove za koga. Da li ja ?urim malo ili kasnim na nekim udarcima, pa to sa basistom i bubnjarem radi ne?to, to je groove u sviračkom smislu, znači nema veze sa time kakav je zvuk bubnja, da li je kompresovan ili nije. To je jedno. E sad, sa produkcjeske strane se stalno pominje groove kao ne?to ?to je subjektivan do?ivljaj i dobrim delom je baziran na zvuku. Neki ljudi koriste izraz potpuno bezveze, recimo pesma je skroz kvantizovana ali drma kao luda i kao "Uf kakav groove". A groova nigde, sve je na crtu poređano. Tačno je da kompresor mo?e da produ?i trajanje nekog udarca, a AKO postoji neki groove već u sviranju, to ga mo?e promeniti. Ne znam koliko realno mo?e promeniti groove kada je sve kvantizovano, ali sigurno mo?e promeniti subjektivan do?ivljaj kroz zvuk... Tanka je u nekim slučajevima granica ali postoji

Quote:
2 Dushan: kompresor zapravo JAKO utjeche na attack i release SVEGA shto komprimira. U biti, upravo iz tog razloga je paralelna kompresija interesantna. Niski treshold, kratki attack i kratki release mogu potpuno izoblichit drum loop, synth ili bilo shto drugo. Pomakni loop 2-3 msec naprijed ili nazad i dobit chesh phase/flange... Dinamika komprimiranog bubnja je dovoljno narushena da dobijesh taj (imo nezheljen) efekt. Nemoj me krivo shvatit, ali ne volim kad raspravljamo napamet. Jedino znanje koje priznajem je ono stecheno iskustvom. Prochitao sam i ja svakakvih sranja i tutoriala ali sve prvo isprobam prie nego donesem neko mishljenje o tome. "Fabula" u paralelnoj kompresiji je "da to zvuchi dobro". Ako to ne zvuchi kako treba badave ti fabula i teorija.
Ne razumem tačno ?ta si hteo da ka?e?, priznajem... Naravno da utiče na attack i release. Ali to ne znači da se međusobno razmeste udarci.Dobo? koji je na crtu kao i bas bubanj će i dalje biti jednako daleko od bas bubnjak pa smrvio ga ti kompresorom maksimalno , toliko da traje pola takta Inače phase i flange efekat nisu isto. (iako su srodni) Kao ?to rekoh, te?ko da će? dobiti flange, ali dobiće? phase ako se radi o istom pomerenom fajlu, naravno. U svakom slučaju znam na ?ta misli? i ?ta naziva? tim imenom.
Quote:
Kako EQ-om povecham peak? Pa ako je peak loop-a kasa na 80 Hz i -10 dB, a svi ostali elementi su manje glasni, prije kompresora stavim EQ i josh dodatno pojacham tih 80 Hz. Sad mogu namjestit treshold tako da se kompresor aktivira "do chepa" svaki put kad kasa "udari" a izmedju dva udarca kase ostali elementi budu znatno manje komprimirani. Sa attackom od 4msec i release-om od 20-ak msec dinamika i ekspresija bubnja promjene u potpunosti lichni opis. Ali badave seremo... uchitaj loop u sekvencer, insert EQ i kompresor pa mi javi kako ti se chini. Ako ne budesh impresioniran aploudaj loop negdje pa chu napravit paralelnu kompresiju i aploudat ti je nazad. Ovako se natezhemo oko toga chija baba ima vechi qrac, a to nema smisla. Dok sam sve ovo natipkao vech sam mogao i taj loop obradit.
Sad si bolje objasnio, ali dole si samo napisao "EQ-om pojačam peak-ove", ovo je već ne?to drugo. Ali pazi, ovo o čemu ti priča? se izvodi mnogo jednostavnije i lak?e multiband-om, gde bi ti ograničio taj kick i uradio ?ta ?eli? sa njim. Jer ako ti namesti? trashhold po jednom udarcu, pa nije to samo taj udarac, dobiće? + 10 db u celom loop-u, znači i na dobo?u i na hat-u naročito jo? ako posle sve jako iskompresuje?... ?ta će mi +10db na 80Hz na celom loop-u? Za?to lepo ne odvoji? multiband-om samo taj opseg i stavi? ga tamo gde ?eli?. Tj, ne razumem svrhu toga ?to si objasnio, iako mi je sad jasno tehnički na ?ta si mislio.

Quote:
Eto, bas lepo covek sve objasnio !
Ma volimo mi tako da se smaramo i raspravljamo
Dushan_S is offline  
Old 15-08-2006, 04:09 PM   #19
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

jos kad bi mi ostali sve to citali...de bi nam kraj bio...
Arthur is offline  
Old 15-08-2006, 04:12 PM   #20
SHIVA
Psiho

SHIVA's Avatar

multiband kompresija mozhe dat slichan rezultat ali kako se radi o paralelnoj kompresiji ja nastoim da paralelna traka ima drugachiji frekventni odaziv i na njoj naglasim one elemente koi su na izvornoj traci tishi. Tako zvuk postaje puniji. Multibandom uvijek dobijesh blage korekcije jer svaki bend ima crossover upravo da se izbjegne demoliranje zvuka. Ja volim demolirat pa multiband koristim samo kad bash moram

Shalim se... na kraju je bitno da to dobro zvuchi. Koja je tehnika primjenjena... who gives a fuck!? Bitno da smo se razumjeli.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules