Go Back   Rumski Forum > Aktivnosti > Recenzije

Recenzije Ovde mozete postaviti svoje recenzije audio softvera, hardvera, intrumenata i studijske opreme. Postavite pitanja ili iskomentarisite napisane recenzije

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 20-01-2004, 03:20 PM   #1
kVu
Pro Member

kVu's Avatar

Default Recenzija: Behringer B-1 Cardoid Condenser Microphone

Evo, da krenem prvi sa recenzijama studijske opreme. S obzirom da je mic kod mene vec nekih 5 dana (dao mi ortak na neodredjeno), stigao sam da ga istestiram.

S obzirom da je cena mikrofona mizerno niska (oko 120-130 evra kod nas), dotichni dolazi u jako lepoj kutiji sa pop filterom koji se nabacuje preko mikrofona i shockmountom. Za svaku pohvalu zaista.

TEHNICKE KARAKTERISTIKE:

Mikrofon ima deklarisan raspon od 20hz-20khz sto je po meni jako diskutabilno ali hajde da verujemo proizvodjachu. Signal to Noise ratio je 81dB-A sto je za svaku pohvalu s obzirom da takav odnos tek imaju mnooogo skuplji kondenzatori cija je cena od 5-30 puta veca od doticnog mikrofona. Mikrofon na sebi takodje ima -10db pad switch, kao i roll off na 75hz. Ostaje mi nejasno zasto switch nje iskombinovan tako da moze da se uradi roll off na -75hz i na -10db. Frekvencijski odziv je ravan, s tim sto od 4k ima blag uspon sve do 15khz, gde naglo opada. Standardno. Kada pogledate tehnicke karakteristike stice se utisak da je odlican za snimanje vokala i akusticnih instrumenata. Mikrofon je tezak skoro 500g, preciznije 461g.

PRVI UTISAK:

Kada sam prvi put prikopacao mikrofon na preamp, i "zapevusio" primetio sam da je mikrofonu potrebno jako malo snage, sto ga cini idealnim za snimanje u kucnim uslovima, odnosno ukoliko nemate akusticki izolovanu prostoriju. Dakle, zaista ima jako mali self sum. Druga stvar koju sam odmah primetio je da je mikrofon izuzetno HLADAN u zvuku. Da, znam, kazacete to je tranzistorac, ali nije to bas tako. Stice se utisak da zvuci kao kad hi-fi owneri mini linija udare eq gde donji i visoki spektar nagruvaju, cime se naravno isto toliko izgubi na srednjem spektru.

SNIMANJE VOKALA:

S obzirom da sam imao priliku da snimam i muske i zenske vokale na njemu, subjektivan utisak je da se mikrofon bolje "ponasa" prema zenskim. Prezentnost je dobra, ali je potrebno dosta obratiti paznju na postavku i udaljenost pevaca od sourc-a, zbog proximity efekta. Na "suvo" slusanje, u oba slucaja se primeti da sibilanti dosta shtrche sto je i razumljivo s' obzirom na frekventni odziv, ali ne zaboravimo da i neumann u87i ima slican odziv a pritom nakon dobrog snimanja nije potrebno raditi dodatni eq-ing ili slicne stvari. Kod behringera (po mom misljenju) je kao MUST nakon snimka ili pre snimka uraditi neki deeser na vokalu, ali nista preterano. Idealno resenje je multiband compressor, koji ce otkloniti nepotreban hiss, i poboljsati odziv srednjih frekvencija sto je po meni jako bitno kako bi vokal pravilno "seo" u mix. Sto se tice zanra muzike, ovaj mikrofon ne bih preporucio za neku vintage muziku (pop-rock) vec za neki moderniji elektro-tehno zvuk, gde se upravo taj odziv visokih tonova trazi kod vokala, a s obzirom da mu prezentnosti ne manjka, nema bojazni da ce vokal "ugusiti" synthevi. Dakle zakljucak: sa lampaskim preampom i multiband kompresijom se mogu dobiti odlicni rezultati.

SNIMANJE AKUSTICNE GITARE:

Licnog sam misljenja, a verujem da nisam jedini, da treba mnogo vremena provesti u postavci mikrofona kao i o udaljenosti vrata-rezonantne kutije kako bi se dobio dobar rezultat. Tako je i kod ovog mikrofona. Ovaj mikrofon se odlicno ponasa kod "tupljih" gitara sa plasticnim zicama, dok kod onih sa steel zicama je potrebno uloziti dodatni trud kako gitara ne bi samo "prshtala". Ovde mislim na sve, od odabira debljine trzalice, preko vrste i tipa zica do postavke mikrofona na najbolje mesto u sobi sto se akustike tice. Da ne bi neko pogresno shvatio sve gore navedeno, ovaj mikrofon je ODLICAN za snimanje akusticnih gitara, samo sto je potrebno malo vise vremena provesti u postavci i sredjivanju zeljenog zvuka.

SNIMANJE EL. GITARE:

U kombinaciji sa Shure SM57-icom, i opet ponavljam, dobrom postavkom oba mikrofona i sa el. gitarama se mogu dobiti odlicni rezultati. Od clean stratocaster zvuka do sjajnog overdrive zvuka sa naglaskom na bass kod npr. defovanja. Ovde dodatnu paznju treba obratiti na setovanju zvuka kod pojacala.

SNIMANJE DUVACA:

Sta reci za ovo. Ravan se penje preko 4khz, a svi znamo koliko su duvaci osetljivi na frekvencije preko toga, tako da ovaj mikrofon ni u kom slucaju ne bih preporucio za snimanje duvackih instrumenata. Mislim da argumentacija mojih tvrdnji nije potrebna.

SNIMANJE BASS-a:

Na moje veliko iznenadjenje, bass je mikrofon odlicno uhvatio. "Muljagu" u zvuku skoro da i nisam primetio. Po mom skromnom misljenju , mikrofon se bolje ponasa kod akusticnog basa. EQ-ing je pozeljan negde ispod 150hz jer tu cesto ume da se "zbuni".

ZAKLJUCAK:

Ovaj mikrofon je, uzevsi u obzir cenu i ono sto nudi za te pare, odlicna kupovina. Postoje naravno i mnogo bolje ali i X puta skuplje solucije, ali za nekog entuzijastu koji radi home recording i nema puno iskustva u studiju, mislim da kao odskocna daska ovaj mikrofon moze odlicno posluziti.

http://www.behringer.com

Ukoliko neko zeli nesto malo opsirnije neka pita. Tu sam. Nisam se bas mnogo raspisao ali za pocetak mislim da je dovoljno.

veliki pozdrav svim forumashima!
kVu is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2004, 04:29 PM   #2
Eon
Super Moderator

Eon's Avatar

Svaka cast kVu izgleda da cu tako nesto i uzeti
Old 25-01-2004, 02:17 PM   #3
davormen
Member

davormen's Avatar

Kao prvo, da kazem da jako podrzavam ovu ideju recenzija studijske opreme. Nazalost, ja sad bas i nemam sta da isprobavam, jedino bih mogao da dam recenziju bas ovog mikrofona ili Shure SM57, sto stvarno nema smisla , ali to su jedina dva mikrofona koje trenutno posedujem. No, uskoro dobijam Behringer ECM8000, pa cemo da vidimo sta to cudo moze, posto sam citao vrlo pozitivne stvari o njemu sto se snimanja s njim tice iako je to deklarativno merni mikrofon... Ali, o tom potom, sad nekoliko komentara na recenziju, posto imam vec nekoliko meseci iskustva sa doticnim mic-om.
Overall, slozio bih se sa recenzijom i mislim da je vrlo dobro uradjena, samo bih dodao i prokomentarisao nekoliko stvari.

Vokali: sibilanti obicno vise strce sa zenskim vokalima i mogu se vrlo dobro kontrolisati (ne u potpunosti) postavljanjem mikrofona u odnosu na vokal. Neumann U87i zvuci tamnije od B-1, pa stoga ima manje problema sa sibilantima. Jos jedno iskustvo vezano za ovaj mic ja da je proximity efekat jako dobar (prijatan) i moze se jako dobro upotrebiti na dubljim muskim vokalima kako bi se dobio jos puniji zvuk. Slazem se da mikrofonu nedostaje malo srednjih i to je mozda i najveca zamerka, ali se da ispraviti veoma lako. Ta njegova karakteristika ga cini jako dobrim za npr. back vokale, gde je i dobro da nema previse srednjih da ne bi smetali glavnom vokalu.

Akusticna gitara: do sada sam samo snimao klasicnu gitaru (sa najlonskim zicama) i moram reci da, kada se dobro postavi, zvuci zaista odlicno.

Elektricna gitara: ista kombinacija (SM57 i B-1). Ako namestite dobar zvuk na pojacalu, ova kombinacija, postavljena na pravi nacin, ce ga preneti vrlo verno, tj. dobar je i za ove namene...

Bass: treba dosta paznje obratiti na postavljanje kod ozvucavanja bas pojacala, ali uz ugradjeni high-pass prekidac, mnoge kombinacije su moguce i moze se dobiti dobar zvuk.

Duvace nisam snimao, tako da tu i ne mogu da komentarisem puno, ali cisto ovako sa teorijske strane, zbog karakteristika mikrofona ni ja ga ne bih koristio preterano za snimanje duvaca...

Sve u svemu, odlican mic za te pare...

http://www.talesofdark.org
http://www.nekropolis.net
davormen is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2004, 05:20 PM   #4
fipke
Senior Member

fipke's Avatar

hvala na recenziji.
Old 30-05-2004, 02:25 AM   #5
diviner
Administrator

diviner's Avatar

Samo tako nastavite...mnogo bitna stvar je i dopuna recenzija, pisana od strane drugih (ponosnih) vlasnika pominjane opreme...jedino tako cemo imati kompletnu sliku o predmetu koji se predstavlja !

Jos jednom, bravo kVu!

diviner is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2004, 01:25 PM   #6
idekius
Mason

idekius's Avatar

Default Re: Recenzija: Behringer B-1 Cardoid Condenser Microphone

Quote:
Originally Posted by kVu

SNIMANJE AKUSTICNE GITARE:

Licnog sam misljenja, a verujem da nisam jedini, da treba mnogo vremena provesti u postavci mikrofona kao i o udaljenosti vrata-rezonantne kutije kako bi se dobio dobar rezultat. Tako je i kod ovog mikrofona. Ovaj mikrofon se odlicno ponasa kod "tupljih" gitara sa plasticnim zicama, dok kod onih sa steel zicama je potrebno uloziti dodatni trud kako gitara ne bi samo "prshtala". Ovde mislim na sve, od odabira debljine trzalice, preko vrste i tipa zica do postavke mikrofona na najbolje mesto u sobi sto se akustike tice. Da ne bi neko pogresno shvatio sve gore navedeno, ovaj mikrofon je ODLICAN za snimanje akusticnih gitara, samo sto je potrebno malo vise vremena provesti u postavci i sredjivanju zeljenog zvuka.

Po nekom mom iskustvu, potrebno je postaviti ga nekih hmmmm.... 20-40 cm daleko od akusticne gitare otprilike u delu gde se zavrsava vrat i na preampu ukljuciti Low Cut i podesiti ga na priblizno 100-110 Hz. Naravno, sve to zavisi od gitare koja se snima, prostorije i narocito stanja u kome se nalaze zice. Ovo se odnosi na akustaru sa metalnim zicama, sa plasticnim nisam probao. Takodje, u pitanju je bio B2, ali je snimao samo sa jedne strane. Na takav nacin sam dobio akusticnu slicnu onoj u Fortune Faded-Red Hot. Ako je akusticna sama, sve ovo ne vazi jer je pozeljno u takvom slucaju imati naglasen njen bass, ali ako je akusticna u pesmi i u njoj postoje i bas gitara i jos neki instrumenti, onda bass sa akusticne ume da bude problematican jer hoce da se "kolje" sa bass gitarom, nekim bass synthom, ili nekim drugim instrumentom.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules