Go Back   Rumski Forum > Video > Video editing (produkcija)

Video editing (produkcija) Ovdje mozete diskutovati o svemu vezanom za Video prokuciju (montazu, editing)...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-12-2015, 07:00 PM   #11
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Ma dobro, nismo se razumeli. Naravno.da je najvažnije da pozadina bude ravnomerno osvetljena. Sad, šta kome znači direktno u pozadinu, to je druga stvar. U onom videu koji si linkovao sve je lepo i ispričano i pokazano.

Pozdrav,

Vasa

Last edited by awacs; 27-12-2015 at 07:05 PM.
awacs is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2015, 09:49 PM   #12
obicni user
Member

Default Re: Chromakey

Ja...tako to obicno biva. Činjenica pak je da je teže eliminirati one svijetle točke tj tragove od reflektora nego sjene. Sjene će biti ista farba druga nijansa dok je ona točka već i druga farba. No probas vak, onak pa kad jednom složiš set poslije je sve laganini. No ako kani farbati zid preporucam mat-boju. Nema toliko sjaja od kojeg se odbija svjetlo
obicni user is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2015, 02:40 PM   #13
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Naravno. Usput mi pade na pamet – umesto gela za soft boksove, koje je @Mitjo pominjao, može da se upotrebi i paus papir (ili kako već ko zove „masnu hartiju”).

Pozdrav,

Vasa
Old 28-12-2015, 02:46 PM   #14
Tomislav
Moderator

Tomislav's Avatar

Ja bih rekao da je u kućnim uvjetima najlakše raditi s najvećimo mogućim difuzorom svjetla - bijelim zidom

Ako se dovoljno jako svjetlo usmjeri u zid, to rezultira stvarno mekanim generalnim svjetlom i ja sam tako imao najbolje rezultate. Sve varijante koje pretvaraju oštro u meko svjetlo (npr. paus) zahtijevaju veliku površinu. Što je difuzni izvor svjetla bliže objektu koji se želi osvjetliti - to je svjetlo mekše. Što ga više udaljavaš, to svjetlo počinje djelovati oštrije i zbog toga je opet potrebna veća površina difuzora da bi u konačnici izvor svjetla bio što veći (i mekši).

Što se boje tiče - svakako preporučujem zelenu... Osim što je nema u licu, kamera je na nju (kao i ljudsko oko) najosjetljivija. Bayer senzor (odnosno filter na senzoru) ima puno više zelenih piksela nego zrvenih i plavih.
Tomislav is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2015, 03:22 PM   #15
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Sve istina. Paus sam pomenuo prosto kao lako dostupnu zamenu za gel.

Pozdrav,

Vasa
Old 28-12-2015, 04:10 PM   #16
Dushan_S
Pro Member

Dushan_S's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mitjo View Post
Mnogo bre skupo kod ovih nasih, evo link sa ebay http://www.ebay.com/itm/6-x-9-ft-Gre...4AAOSwDN1URxTJ. Ista stvar samo 3 puta jeftinija. Moje glavno pitanje je bilo da li je farbanje tj. krecenje moguce tj. da li je lepljenje nekakve stampe moguce. Sto vise razmisljam to kontam da stampa nece moci jer se svetlost odbija u mnogo vecim kolicinama na papiru.
Ja sam za sebe nedavno baš naručio preko Aliexpressa pozadinu. Vodi računa o nečemu: Ako ideš varijantom da osvetljavaš ravnomerno pozadinu, a nisi dovoljno udaljen od nje, imaćeš zelenkaste refleksije na onome koga snimaš. Ako onda osobu udaljiš od pozadine, zbog perspektive može sad da ispadne da ti pozadina nije dovoljno široka tj visoka, zavisno šta već snimaš. Kažem jer vidim da si stavio link na ovu 6x9 ft pozadinu. Možda ti treba veća. Pazi da zaista dobro oceniš kolika ti je pozadina potrebna. Pozadina koja ti izgleda dovoljna kad neko stoji neposredno ispred nje ne mora biti ok ako se udalji od nje tj priđe kameri. Takođe razmisli šta ćeš snimati, da li će na primer neko svirati ispred nje? Koliko će taj predmet da viri? Da li će se i koliko kretati? Itd.
Dushan_S is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2015, 06:15 PM   #17
obicni user
Member

Quote:
Originally Posted by Tomislav View Post
Ja bih rekao da je u kućnim uvjetima najlakše raditi s najvećimo mogućim difuzorom svjetla - bijelim zidom .
Mozes li pojasniti. Naime planirao sam u garazi ofarbati jedan zid i dio poda za neke ovakve zjbancije.
obicni user is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2016, 05:03 AM   #18
branoy
Pro Member

branoy's Avatar

ma napolje izneses pozadinu, i od rasvete pare u dzep
branoy is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules