Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Analogija

Analogija Sekcija posvećena vintage soundu: traka, lampe, trafoi, govedina, trofazna struja, mast :-)

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-04-2011, 08:04 PM   #31
igormink
Member

Default Re: Analogni radovi

Quote:
Originally Posted by Znak View Post
Upravo sam to hteo da napi?em... Majstorski ura?eno.
Hvala ti puno na podr?ci. U biti se na ovaj na?in pomalo vje?bamo i pripremamo na snimanje hrpe autorskog materijala, a svaka snimka nam do?e kao tona iskustva, pogotovo kako najbolje spojiti digitalni i analogni svijet
igormink is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2011, 09:22 PM   #32
Znak
Pro Member

Znak's Avatar

Quote:
Originally Posted by igormink View Post
Hvala ti puno na podr?ci. U biti se na ovaj na?in pomalo vje?bamo i pripremamo na snimanje hrpe autorskog materijala, a svaka snimka nam do?e kao tona iskustva, pogotovo kako najbolje spojiti digitalni i analogni svijet
Podr?ku zaslu?ujete zbog očiglednog kvaliteta, bez obzira na ukuse i ?anrovska opredeljenja. Ovaj va? način ve?banja je stvarno prava stvar - krenuti od temelja, ?ta ima bolje. Ne znam kakvo će stilsko opredeljenje biti kad budete radili prvi album, pretpostavljam da će se i tu raditi u fazonu ?ezdesetih, ali lično bih voleo da to bude ?to originalnije, jer je ?teta da se kreativni ljudi previ?e ukalupe u neku formu zarad ostajanja u ?anru. Daleko od toga da delim savete (naročito boljima od sebe), to je samo moje mi?ljenje. Napisah ne?to na tu temu u drugom threadu, ali je "zatrpano", pa da ponovim i ovde:

Quote:
A kad već pričamo i o "retro" stilu, tu postoji jedan problemčić koji me odbija od tog pristupa. Stvari snimljene pre 40-50 godina imaju tu retro patinu samo pod jednim uslovom - da su urađene tako da isprate tada?nji trend i da je to praćenje trenda bilo primarno u odnosu na sam sadr?aj pesama. Kod takvih pesama godine izjedu svu masu i ostane samo lju?tura forme, koja bez čvrste unutra?njosti postane onako ulubljena i dobije vintage ?mek. Ako hoće? gitaru sa vintage izgledom uzeće? neki proma?eni model iz polovine ?ezdesetih, po?to Les Paul ili Stratocaster (iako desetak godina stariji) ne izgledaju starinski. Tako je i sa pesmama. Ko hoće da zvuči retro pre će obratiti pa?nju na stvarala?tvo grupa kao ?to su Hollies ili Small Faces ili neke manje uspele stvari iz Motown produkcije nego na Bitlse. "Here Comes The Sun", to je valjda jasno posle toliko godina, nikad neće zvučati retro.
Old 05-04-2011, 06:03 AM   #33
igormink
Member

Aposlutno si u pravu i slažem se s tobom. Nije ideja uopće ganjati pošto-poto neki 50-60's sound, ali bi upotrijebili neke principe i pristupe glazbi i tog vremena. Recimo ideja mi je koristiti što više živih instrumenata, bubanj bez semplova, snimanje barem ritam sekcije u komadu, a ne kanal po kanal ne bi li se što bolje ulovila izvedba benda (kojoj bi isto tako htio pokloniti veliku pažnju). Zatim probati reducirati broj mikrofona i raditi zvuk u sobi, a ne na mikseru, a što se tiče samih pjesama, nit vodilja mi je melodija (na to jako patim) i vokalna višeglasja, pa u tom smislu će možđa neke stvari zvučati retro, ali svakako to nije cilj, možda će biti posljedica.

Meni ti je malo problem što ja slušam stariju glazbu, pa mi neke suvremene ideje i ne padaju na pamet, a i stilski ne znam takve modernije aranžmane svirati, pa se ne petljam u njih, ali prolazi kroz "studio" puno ljudi, pa kako bude koja dobra ideja, sigurno ću ih uzeti u obzir.

E jasam se raspisao ovako rano ujutro...

Last edited by igormink; 05-04-2011 at 06:05 AM.
igormink is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2011, 09:40 AM   #34
Znak
Pro Member

Znak's Avatar

Quote:
Originally Posted by igormink View Post
Aposlutno si u pravu i slažem se s tobom. Nije ideja uopće ganjati pošto-poto neki 50-60's sound, ali bi upotrijebili neke principe i pristupe glazbi i tog vremena. Recimo ideja mi je koristiti što više živih instrumenata, bubanj bez semplova, snimanje barem ritam sekcije u komadu, a ne kanal po kanal ne bi li se što bolje ulovila izvedba benda (kojoj bi isto tako htio pokloniti veliku pažnju). Zatim probati reducirati broj mikrofona i raditi zvuk u sobi, a ne na mikseru, a što se tiče samih pjesama, nit vodilja mi je melodija (na to jako patim) i vokalna višeglasja, pa u tom smislu će možđa neke stvari zvučati retro, ali svakako to nije cilj, možda će biti posljedica.

Meni ti je malo problem što ja slušam stariju glazbu, pa mi neke suvremene ideje i ne padaju na pamet, a i stilski ne znam takve modernije aranžmane svirati, pa se ne petljam u njih, ali prolazi kroz "studio" puno ljudi, pa kako bude koja dobra ideja, sigurno ću ih uzeti u obzir.

E jasam se raspisao ovako rano ujutro...
Mislim da samo treba imati dovoljnu meru slobode da se eksperimentiše (a opet naravno ne utonuti u to previše). Te savremene ideje ne moraš tražiti u novoj muzici, ako je već ne slušaš - a zašto je ne slušaš to mi je potpuno jasno, jer je većina toga prava propast. Treba samo videti kako su rađene stvari kao "Tomorrow Never Knows" ili "Yes, The River Knows". Gle slučajnosti, oba primera se završavaju istom reči... u stvari jednom i po reči ...ver Knows. Eto ideje - uraditi novu pesmu koja se zove Ver Knows... Ili Tomorrow River Knows.

Last edited by Znak; 05-04-2011 at 09:47 AM.
Znak is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2011, 10:38 PM   #35
grada27
Senior Member

Default traka

http://www.4shared.com/audio/ZBYqA4Kc/leka_3.html

Negde u isto vreme i istom studiju smo snimali,iskopao sam snimke jako stare,pa cisto da se cuje traka i kako je nekad sve zvucalo bez kompjutera

pozz!

Last edited by Bockie; 22-04-2011 at 01:08 AM. Reason: prikladan thread
grada27 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2011, 01:13 AM   #36
Bockie
Moderator

Bockie's Avatar

Fina stvar. Lici po malo na yu-grupu.. A ja bas volim neke njihove stvari... Doduse, snimak jeste malo olesen i ne predstavlja pravilo za zvuk trake u smislu ispravnosti snimka. Ali smek je tu!

U danasnje vreme bi ta gitara bila jedno 10 db jaca i sve bi bilo daleko kompresovanije i "upeglanije" i bas mi se svidja sto nije tako!

Bockie is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules