Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Slobodan Marković

Slobodan Marković Nas istaknuti umetnik, klavijaturista, aran?er i producent, radio Delta Project (with Sanja Ilić), Olivera Mandića, Dejana Petkovića, Dadu Topića ("Princeza", "Mia" ), Zdravka Čolića (Kad bi moja bila, Okano), brojne ?pice, d?inglove i najave TV i radio emisija....

Thread Tools Display Modes
Old 15-06-2007, 03:47 AM   #1
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

Default Brass

Shta od pluginova koristite za brass sekcije? ako koristite plugove uopshte?

pokushavam vec neko vreme da nadjem adekvatne brass solo semplove, ali nishta mi se ne svidja.. sve mi je nekako prazno i tanko.. jedino po koji sempl tube i trombona u collososu i hypersonicu mi ispadne "do jaja" (kako bi vi rekli) ali uglavnom su to sve neki tanki zvuci koje bi me bilo sramota da ubacim u aranzzmane.. hvala unapred

Pozdrav

Sale

P.S. Zashto ne spavate u ove sitne sate?
HeatMan is offline  
Old 15-06-2007, 10:14 PM   #2
sasa.ivkovic
Member

sasa.ivkovic's Avatar

Default Re: Brass

Ja malo "googl-ao"...A, strucnjaci neka kazu sta misle o ovome:
http://www.arturia.com/evolution/en/...ass/intro.html
sasa.ivkovic is offline  
Old 15-06-2007, 11:16 PM   #3
Oggy
Moderator

Oggy's Avatar

Jedan od najbednijih pokusaja emulacije brasova. Ko ne veruje nek poslusa one demoe...
Generalno, ne postoji nista sto bi adekvatno zamenilo zive brasove zbog specificne tehnike sviranja, stima i svega ostalog. Time se ne treba ni zanositi, ako zelis da ti to zvuci kao prava brass sekcija ili neki od solo instrumenata. Najblize je tu Wiena, ali i tu su trube skroz diskutabilne, dok tromboni i horne mogu vec da uzlice na pravo svirane. Sve sto nije zivo svirano, to se cuje i totalno je gubljenje vremena pokusavati da to postignes na taj nacin.

EDIT:
Sad vidim da je ovo soba Gosta Foruma, pa se izvinjavam, ako se trpam, posto je pitanje upuceno njemu

http://www.sunflower-fest.com/

Oggy is offline  
Old 16-06-2007, 04:48 PM   #4
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

^pa sve jedno, poshto gosta nema.. bar i ovo malo pomazze.. mada, aj ne znam kako da dodjem do wienne.. jbg..
HeatMan is offline  
Old 16-06-2007, 05:59 PM   #5
slowstar
Pro Member

Evo i mene, izvinjavam, nais'o neki pos'o pa to ne sme da se pomera...
Ovo sto su pre mene pisali na threadu je uglavnom tacno, mada nisam bas tako pesimista povodom nemogucnosti realnog "docaravanja" brassova.
Uz malo dobre MIDI tehnike, i relativno dobrog sempla, kako grupnog (ensembles) tako i solo, se moze prilicno ubedljivo docarati "prava" brass sekcija, i to, paradokslano, lakse veliki brass ansambl, kao "Big Band" negoli 2 - 3 duvaca.
Odmah da napomenem, solo saxophon, narocito tenor, zbog specificnog manira svirke je skoro NEMOGUCE iole realno "izimitirati" sto ne vazi za trube, horne i trombone, koje ukoliko se pazljivo sviraju, linija po linija, i naravno po osmisljenom aranzmanu, mogu da zvuce zaista jako dobro, ali kazem, jako je bitna "Midi" tehnika, i performans elementi, kao sto su volumen controla (cc7)
otvaranje filtera u relativnom odnosu sa volumenom (cc 73, 74, 76, i razni, nije ustanovljen tacan standard). Saxofonska sekcija, veoma realno moze da zazvuci, ako se adekvatno harmonizuje, i ima dobre intervalske odnose "unutar" takozvanog "Zaca" Veoma je bitno osmisliti sta treba taj brass da svira, a ne lupetati po klavijaturi, pa sta "padne" jer se tako veoma tesko dolazi do zeljenog rezultata. Skromnost je vrlina - to narocito vazi za koriscenje brass sekcija u POP muzici, sto kaze Quincy " I malo je mnogo"
U principu, sve orkestarske instrumente treba promisljeno i stilski karakteristicno za njihov nacin sviranja koristiti, sto znaci ne moze se sekcija od 4 trube svirati kao "dallape" harmonika, kao sto jedan nas "folk aranzer" iz Pozarevca radi...Sto se samih zvukova tice, nije da ih nema, ali ih treba traziti u samplovima NAMENJENIM za pop muziku, a manje u simfonijskim orkestrima, zbog prilicno drugacijeg karaktera zvuka i nacina sviranja. Dobar primer za solidne brass semplove je prastari rolandov disk "Orchestral family No.2" na kome i dan danas moze da se nadje jako dobar izbor Brass instrumenata.
Postoji i jedna IZVANREDNA kartica, nazalost samo za Rolandove sintove, iz SRX serije, a zove se (vrlo neobicno) "Brass Ensembles" na kojoj ima jako, jako dobrih, i ponajvise "svirljivih" brass semplova.
Old 16-06-2007, 08:45 PM   #6
milos
Pro Member

milos's Avatar

Quote:
Originally Posted by sasa.ivkovic View Post
Ja malo "googl-ao"...A, strucnjaci neka kazu sta misle o ovome:
http://www.arturia.com/evolution/en/...ass/intro.html
Ja se licno najezim i okrenem glavu kada cujem "Arturia" mada to je vezano za emulacije sintova a ovo je sasvim druga stvar...
Samo Mac korisnici mogu da nam kazu nesto o tome jer nema fleka za PC
Heatman dobro veli za brass u EWQL Colossus ,mada to je i odlican(najbolji) vst all in one paket u stilu romplera tipa Fantom,Triton,Motif...
milos is offline  
Old 17-06-2007, 02:25 AM   #7
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

^ja sam iznenadjen koliko je dobar, iskreno.. mada oni synthovi, padovi i elektrichni klaviri su bili potpuno nepotrebni.. ali shto se stringova i brassova (sem trube) tiche, iskreno, meni bash odgovaraju (za ovih par stvari shto sam radio do sada) jer se uklapaju savrsheno..

@slowstar: a neki plug in za nas smrtnike? uzeh synth juche tako da teshko da cu u skorije vreme imati pare da jedem a kamoli da kupim neki sempler..

pozdrav
HeatMan is offline  
Old 17-06-2007, 04:26 PM   #8
OFF
Pro Member

OFF's Avatar

Quote:
Originally Posted by milos View Post
Samo Mac korisnici mogu da nam kazu nesto o tome jer nema fleka za PC
Heatman dobro veli za brass u EWQL Colossus ,mada to je i odlican(najbolji) vst all in one paket u stilu romplera tipa Fantom,Triton,Motif...
Ne znam, ja sam taj colossus odavno deinstaliro..... sve mi zvuci tako 'vodeno' i sta znam.... zao mo skoro 40 Gb prostora na disku za to

A brass, generalno, Roland mi je tu uvek bio najsimpaticniji, od najjeftinijih sprava, pa nadalje. Npr... truba sa U20/220, meni i danas ok zvuci, ne toliko realisticno, koliko je dobra, sama za sebe (lepo ovoo rekoh )
Old 18-06-2007, 12:28 AM   #9
slowstar
Pro Member

Licno, nemam ni jedan Brass plug in, tako da ne mogu da preporucujem ista sto nisam prilicno dobro isprobao, a znamo svi da je mnogo teze naci "try before buy" za MAC nego za Apotekara (P.C.) tako da sam tu u dosta nezavidnoj situaciji, cak i sto se "probanja" tice...
Znam kako zvuci Vienna, ne bih da je preporucim za trazenu svrhu (pop muzika)
trebalo bi da uskoro dolazeci Kirk Hunter Symphonic orchestra (Brass sections)
bude malo prisutniji i tvrdji nego Vienna, ali treba sacekati da se pojavi na "try before buy" trzistu. Ako neko ima pristup gore navedenom, neka postuje svoje utiske, molio bih...
Pozdrav, i srecan lov na brass!

Last edited by slowstar; 18-06-2007 at 12:30 AM.
slowstar is offline  
Old 18-06-2007, 12:44 AM   #10
slowstar
Pro Member

Primecujem jednu karakteristicnu pojavu:
Kada neko do zvuka, instrumenta,sempla, softa, VSTIa, i tako dalje dodje DZABE,
onda veoma lako kritikuje i odbacuje, nalazeci dosta mana, a ne udubljujuci se pri tom da ispita sve dobre, pa i lose osobine navedenog (uglavnom) softvera, tako da prilicno olako (kako vidim i citam) odbacuje inace prilicno dobre softvere
(ja u principu ne volim, ne bez razloga, vecinu VSTi ili AU instrumenata, ali i tu ima u najmanju ruku "simpaticnih" stvarcica, kao recimo poneki Rhodes piano, Clavinet D6, Hammond B4 ili onaj u LOGICu, i par dobrih sintova kao naprimer Prophet 53 i slicno) Opet moje misljenje: Bar za sada, tesko da ce neki virtuelni instrument zazvucati bas izuzetno dobro, kada se uporedi sa "pravom" verzijom, i zato, i pored ne bas sjajne finansijske situacije u kojoj se nalazim, donosim odluke da i dalje nabavljam - kupujem Hardware, mada bih mogao da predjem na "soft" resenja...
Dakle (posle duge digresije, oprostite) Kada je neko instrument, spravu, soft, hard, PLATIO, zaradio, ipak to vise ceni, ne samo u simbolickom smislu, nego se i trudi da ispita sto je moguce vise pozitivnih mogucnosti/osobina, koje doticna sprava ili soft daje...Nikoga i nista ne kritikujem, navodim SVOJ primer,
kada sam u novom LOGICu PRO 7 dobio i neke instrumente konkretno "SKULPTURE" synth, probao sam par patcheva, i razocaran uglavnom "otkacenim" i neupotrebljivim farbama, krenuo da slusam i sviram nesto drugo, ali posle par meseci, "cackajuci" sam otkrio zaista divne mogucnosti doticnog, kao i nekih drugih sintova, koji su sastavni deo LOGICa, znaci savetujem da svaki soft do koga "dodjete" try before buy metodom ipak dooobro ispitate, nece da skodi, zar ne, a cim ne skodi onda znaci da...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules