Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Analogija

Analogija Sekcija posvećena vintage soundu: traka, lampe, trafoi, govedina, trofazna struja, mast :-)

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 30-05-2015, 11:19 AM   #61
darkstar
Stara Rumski Elita 2003.

darkstar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bockie View Post
Koliko mi se cini po oglasu, ovo nije "urekovano"...dakle, treba bar 200-300e da se to cestito stavi u rek, kanal-dva, sa nekim iole napajanjem, ruke, noge itd... A to onda, cini mi se, dovodi u pitanje isplativost...posto je to cena koja se "vrti" za par takvih "golisavih" kanala...ili-ti 130-150?/kom...

Ovako komadno da imas, to je ok, to dobro radi, a da ce da napravi cudo - nece.

Jos kada se u obzir uzme da se generalno na ovakvim kanalima, poenta istih nazire tek kada imas bar 8-10 komada...pa njihova analogna suma...dakle mixer.

Pre bih pare usmerio u bolji mikrofon.

Moje je iskustvo da je daleko bolje imati skuplji mikrofon i korektan, prosecan preamp, nego obrnuto...
A vidis ja sam bas u nekoj kontra fazi od tvoje vezano za to... 58 na ssl-u i joemeeku ( a na oba cesto radim) se veoma veoma razlikuju ... pri tom ja volim joemeeka.
darkstar is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2015, 01:03 PM   #62
Bockie
Moderator

Bockie's Avatar

Default Re: Konzole (mixeri)

Naravno, pricam uopsteno, ali ovde nema pravila, svako ako zna zasto nesto radi ima svo pravo na to...

Bockie is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2015, 02:06 PM   #63
darkstar
Stara Rumski Elita 2003.

darkstar's Avatar

A, ma nemam pojma, samo mi zvuci dobro
darkstar is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2015, 02:24 PM   #64
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bockie View Post
Koliko mi se cini po oglasu, ovo nije "urekovano"...dakle, treba bar 200-300e da se to cestito stavi u rek, kanal-dva, sa nekim iole napajanjem, ruke, noge itd... A to onda, cini mi se, dovodi u pitanje isplativost...posto je to cena koja se "vrti" za par takvih "golisavih" kanala...ili-ti 130-150?/kom...
+1

Pozdrav,

Vasa
Old 01-06-2015, 06:20 AM   #65
igormink
Member

Ja sam imao taj mikser (upravo ga prodao). Super mu zvu?e preampi i EQ, ali isto tako mislim da se ne?e? puno pomo?i sa ta dva kanala, plus sve ?to je gore navedeno. Prvo ne mo?e se probati je li ispravno (osim ako nema? nekoga ko ima taj pult), a drugo - treba slo?iti i napajanje i rack. I jo? jedna stvar koja je mo?da va?na - ti moduli nemaju direct out - zna?i ili ?e? iza?i nebalansirano iz inserta, ili ?e? mu morati dodati izlazni transformator, ?to opet vjerojatno utje?e na originalni zvuk modula...
igormink is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2015, 09:17 AM   #66
Shot
Stara Rumski Elita 2003.

Shot's Avatar

Studer 169 je super. Dobro to zvuči, čisto. Al ništa da bi na dupe pao.

Da živim u srbiji odmah bi pljunuo recimo 150 eura po kanalu i zatim bi investirao još toliko da ga rackiram - i onda bi ga prodao negdje van! Kako se sad vrte cijene rackiranih kanala različitih starih konzola, mislim da bi se za (dobro) rackirana dva kanala moglo 'ladno dobiti 800 eura. Posebno jer je Studer ipak pouzdano i traženo ime. A da li to vrijedi tih istih 800 eura - pa baš i ne. Al to zato što je zapravo taj kanal toliko jedostavan da same komponente na njemu kada se sve zbroje (ne računajući trafo) ne vrijede niti 20 eura. Ulazni mikrofonski i linijski trafoi pak nisu nikakava egzotika (danas ih proizvodi Neutrik) pa ni oni ne mogu puno dignuti cijenu (oba se nabave za 90tak eura).

Zašto bi Studer 169 za jedan kanal vrijedio oko 150 eura? Računam ako cijeli mikser ide za cca 3000 eura, i za te pare se dobiva 10 kanala, suma, kučište, napajanje, meterbridge ali i dodana vrijednosta da je sve to zajedno još uvijek u radnom stanju (i valjda ispravno), onda ajmo reći da 1500 eura otpada na input kanale. Sigurno 500 eura ode na napajanje i metal. Daljih 200 eura bi valjda vrijedila stereo suma (dva odvojena modula koji nadajmo se rade kao savršeni matched pair), još 50 eura ovi ostali moduli na kojima je talkback i suma auxa. Meterbridge sa ispravnim meterima valjda bi vrijedio cca 250 eura, prvenstveno jer su meteri rijetki i drže cijenu. Ostalih 500 eura plaća se za činjenicu da je pult u dobrom kozmetičkom stanju i što je uopće čitav. To je recimo neka moja procjena...

Igor je gore napisao da nema direct outa i da se mora uzeti signal iz direct outa. Pa ne mora se od tamo, ako se ide rackirati modul. Može i iz izlaza od modula, onoga što bi modul dalje slao na sumu (koje ovdje nema jer su ovo samo input kanali).

Ne vidim zašto je problem što je signal na izlazu nebalansiran! Pa što! U studiju se ti signali voze najviše par metara i kroz dobar kabel ne bi trebali imati nikakvih degradacija na svom putu od racka do ulaza u komp ili mikser. Pa jednako tako na večini miksera nebalansirano putuje insert signal, i to duplo duže (jer ide od miksera do sprave i nazad - dakle duplo), i nitko se ne zabrinjava oko toga. Studio je ipak malo kontroliranija situacija od live stage-a gdje je imperativ da svaki signal bude balansiran.

Jedini gubitak kada se uzme nebalansirani signal iz ovoga je da se izgubi potencijalnih 6db koje bi transformator s balansiranjem dao. Da li je to problem - ovisi o svakom pojedinom tipu preampa. Ako preamp nema baš puno gaina onda je tih 6db dragocjeno. Ali Studer 169 s tim ne bi trebao imati problema...

No ako ga se rackira s namjerom prodaje, onda je izlazno balansiranje nužno. Može biti izvedeno na chipove ali to bi mo moglo rušiti cijenu kod znalaca. Trafo za balansiranje bi ipak onda bio nužan...

L
- -= - =- = - = - = - = - = - -
Shot is offline   Reply With Quote
Old 02-06-2015, 09:58 AM   #67
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

ja imam jedan ovakav, rackiran od strane rumskog kolege Ristića ovde sa foruma. Posle inicijalnih problema upravo oko izlaznog stepena, koji je rešen, sprava radi fenomenalno - u smislu novaca koje košta. Čist, lep i pouzdan preamp sa simpatičnim EQom (ne za hirurške intervencije, čisto karakterski), a koštao me koliko jedan nov SM7b koji sam poslao u trampu. Inače im se cena tako rackovanih kretala u tom trenutku kretala tu oko 400-450e. Toliko mi se dojmio i toliko sam zadovoljan kupovinom u ekonomskom smislu da sam ga poneo sa sobom u koferu kada sam emigrirao, iako sam imao solidnu cenu i za prodaju.
Arthur is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules