Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Ogi Radivojević

Ogi Radivojević Producent, aran?er, dirigent,orkestrator, pevač perkusionista, umetnički direktor, jedan od glavnih članova Bregovićeve live-act ekipe, internacionalni saradnik većine dobro poznatih umjetnika (Iggy Pop, Ofra Haza, Jorgos Dalaras, Cezaria Evora (Capo Verde) itd...), ali i samostalni stvaraoc (Hajde Cico sa Albuma "U tebi kad me ima" jedan od najpoznatijih hitova) razgovara sa vama na temu muzicke produkcije...

Thread Tools Display Modes
Old 22-02-2008, 05:02 PM   #11
profa02
Junior Member

Default Re: Autorska i izvođačka prava

Quote:
Originally Posted by alavuk View Post
zar ljudi ne shvataju ili ja mislim da ne shvataju da je SOKOJ puka formalnost ???? ja se nadam da ce se taj SOKOJ jednog dana srediti ali ne u narednih 10 godina
Zaista ne mislim da je Sokoj puka formalnost. Za 2006. godinu su naplatili preko 200.000.000 din. Za 2007. god. inkasirali su preko 300.000.000 din. To jesu manje pare nego u Hrvatskoj, ali kada tu dodamo i ono što duguje RTS i Egzit bližimo se cifri od oko 400.000.000 din. Ta cifra sigurno nije za potcenjivanje i neko od toga i te kako ima vajde.
profa02 is offline  
Old 22-02-2008, 05:04 PM   #12
Max
Pro Member

Quote:
Originally Posted by profa02 View Post
A ?ta mi je činiti ako sam samo kompozitor?
Pa prodas pesme .....

Pozdrav
Max is offline  
Old 22-02-2008, 05:42 PM   #13
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Quote:
Zaista ne mislim da je Sokoj puka formalnost. Za 2006. godinu su naplatili preko 200.000.000 din. Za 2007. god. inkasirali su preko 300.000.000 din. To jesu manje pare nego u Hrvatskoj, ali kada tu dodamo i ono što duguje RTS i Egzit bližimo se cifri od oko 400.000.000 din. Ta cifra sigurno nije za potcenjivanje i neko od toga i te kako ima vajde.
Mnogo nesto nistica u ovom postu , nesto mi to ne pije vodu donekle , iz razloga , cemu onaj protest estradnih izvodjaca pre par godina ???

koliko se secam mislim da nam je ljubazni gospodin iz sokoja kad smo registrovali pesme kod njih , rekao da se po svakom emitovanju izvodjacu dodeljuje 40 din. :S cifra je bila "okvirna" znaci izlupeta cifru kako mu se ko svidi tj padne na pamet , pa koliko onda neka radio stanica koja placa javno izvodjenje placa sokoju ??? posto vidim da ste veoma upuceni u fabulu radnje , recite slobodno , necemo spaliti zgradu sokoja niti lomiti stakla i niti praviti haos zbog 40 dinara po izvodjenu za izvodjaca

Pozdrav!

xxx says : "Preko dana zemljoradnik a nocu disko zvezda"
alavuk is offline  
Old 24-02-2008, 12:07 AM   #14
profa02
Junior Member

Quote:
Mnogo nesto nistica u ovom postu , nesto mi to ne pije vodu donekle , iz razloga , cemu onaj protest estradnih izvodjaca pre par godina ???

koliko se secam mislim da nam je ljubazni gospodin iz sokoja kad smo registrovali pesme kod njih , rekao da se po svakom emitovanju izvodjacu dodeljuje 40 din. :S cifra je bila "okvirna" znaci izlupeta cifru kako mu se ko svidi tj padne na pamet , pa koliko onda neka radio stanica koja placa javno izvodjenje placa sokoju ??? posto vidim da ste veoma upuceni u fabulu radnje , recite slobodno , necemo spaliti zgradu sokoja niti lomiti stakla i niti praviti haos zbog 40 dinara po izvodjenu za izvodjaca

Pozdrav!
Hajdemo redom:
1. izvodjači nemaju nikakve veze sa Sokojem. Od Sokoja se naplaćuju samo autori (kompozitor, aran?er, tekstopisac)
2. koliko mi je poznato, u toku pro?le godine su dve agencije od Zavoda za intelektualnu svojinu tra?ile registraciju za za?titu prava izvođača. Izgleda da jo? ne ispunjavaju uslove za tako ne?to.
3. u Sokoju verovatno mogu da procene vrednost emitovanja pesme na osnovu proseka prihoda po pesmi u toku prethodne godine. Zvanično ni?ta neće da ka?u a mislim da je 40 din. puno za emitovanje na radio stanici. Valjda je u pitanju emitovanje na TV stanicama.
4. Nećemo spaliti zgradu...
profa02 is offline  
Old 24-02-2008, 12:58 AM   #15
Oggy
Moderator

Oggy's Avatar

Pa ako izvodjac izvodi pesme koje nisu njegove, on nema sta da trazi u raspodeli dobiti od emitovanja i AUTORSKIH prava.
Po toj logici, autori pesme imaju onda pravo na procenat novca od zivih nastupa tih ljudi, zar ne? Taj ces film ovde tesko da vidis, da posle tezge, bend deli lovu na jos njih troje (muzika,text,arr).

http://www.sunflower-fest.com/

Oggy is offline  
Old 24-02-2008, 08:06 AM   #16
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Quote:
Hajdemo redom:
1. izvodjači nemaju nikakve veze sa Sokojem. Od Sokoja se naplaćuju samo autori (kompozitor, aranžer, tekstopisac)
2. koliko mi je poznato, u toku prošle godine su dve agencije od Zavoda za intelektualnu svojinu tražile registraciju za zaštitu prava izvođača. Izgleda da još ne ispunjavaju uslove za tako nešto.
3. u Sokoju verovatno mogu da procene vrednost emitovanja pesme na osnovu proseka prihoda po pesmi u toku prethodne godine. Zvanično ništa neće da kažu a mislim da je 40 din. puno za emitovanje na radio stanici. Valjda je u pitanju emitovanje na TV stanicama.
4. Nećemo spaliti zgradu...
Hvala vam na odgovorima !

samo se ne bi slozio da je 40 puno za tv stanicu tj pogresno ste me razumeli , ja sam vas pitao koliko tv/radio stanica placa jednu pesmu za emitovnje tj koja je puna cena , a tih 40 din spomenuto da se dodeljuje autoru pesme za javno izvodjenje od strane sokoj-a i sad jos jedno pod pitanje , da li se tih 40 dinara (primer , a i bas sam se uhvatio za tu cifru ko solaris sintova :]]] ) deli na pola tj vise ljudi ako su ucestvovali vise od jedne osobe na pesmi ? citao sam sve sto ima na sajtu sokoja , sve sam pitao tete i cike u sokoju ali mi je sve to nekako teorijski zbrzano , tj kako to stvarno deluje u praksi ? ...

ja se izvinjavam ako sam odlutao od teme , ali eto prilike

Pozdrav !

alavuk is offline  
Old 24-02-2008, 10:34 AM   #17
perun
Pro Member

perun's Avatar

Quote:
Hvala vam na odgovorima !

samo se ne bi slozio da je 40 puno za tv stanicu tj pogresno ste me razumeli , ja sam vas pitao koliko tv/radio stanica placa jednu pesmu za emitovnje tj koja je puna cena , a tih 40 din spomenuto da se dodeljuje autoru pesme za javno izvodjenje od strane sokoj-a i sad jos jedno pod pitanje , da li se tih 40 dinara (primer , a i bas sam se uhvatio za tu cifru ko solaris sintova :]]] ) deli na pola tj vise ljudi ako su ucestvovali vise od jedne osobe na pesmi ? citao sam sve sto ima na sajtu sokoja , sve sam pitao tete i cike u sokoju ali mi je sve to nekako teorijski zbrzano , tj kako to stvarno deluje u praksi ? ...

ja se izvinjavam ako sam odlutao od teme , ali eto prilike

Pozdrav !

Ne postoji fiksni iznos, naravno. Imas bodove (za pop od 1-3), u zavisnosti od toga da li si sam prijavio pesmu imas 1 ili 3... Hahaha. Sistem naplate ide po minutu emitovanja. Puta odredjeni broj bodova. Na kraju se sve sabira za svakog autora po izvestajima (kosuljicama) pristiglim iz Nac. i Kom. stanica. Onda se 40% lapi, pa neko ko glumi Up. odborasa zaradi vise od najvrednijih kompozitora, iako je on obicna kita. Itd. Dalje znas... Ili pretpostavljas...
perun is offline  
Old 24-02-2008, 10:55 AM   #18
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

eto sam hteo da pitam ! da dalje znam ... btw imam "pop" pesmu hahahaha :P

alavuk is offline  
Old 25-02-2008, 07:00 PM   #19
profa02
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Oggy View Post
Pa ako izvodjac izvodi pesme koje nisu njegove, on nema sta da trazi u raspodeli dobiti od emitovanja i AUTORSKIH prava.
Po toj logici, autori pesme imaju onda pravo na procenat novca od zivih nastupa tih ljudi, zar ne? Taj ces film ovde tesko da vidis, da posle tezge, bend deli lovu na jos njih troje (muzika,text,arr).
Autori imaju pravo na procenat od ?ivih nastupa bendova ali se ne naplaćuju od benda več preko Sokoja.
profa02 is offline  
Old 25-02-2008, 07:06 PM   #20
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

a kako sokoj vodi evidenciju kad je neki bend i sta je svirao ???

alavuk is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules