Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Live Sound

Live Sound Razmenite iskustva o uredjajima za live sound koji obuhvataju opremu i rad sa zvukom uzivo.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-11-2013, 09:02 AM   #11
OFF
Pro Member

OFF's Avatar

Default Re: Pasivne skretnice za woofere (u nuzdi)....i jos po nesto o ozvucavanju

Quote:
Originally Posted by psionic View Post
Da, da, to je bilo u mojim pionirskim danima samogradnje

Nego, sto se teme tice: kao sto nikola rece, PA sateliti - koji su inace full range, vec imaju u sebi potrebne komponente skretnice, tako da nema brige. Subove - bar ove "fabricke" PA - takodje prave sa ugradjenim skretnicama, tako da i oni mogu da rade "standalone", kao sto se i mogu zasebno vezati na jedan kanal. Ako u subovima ima poseban izlaz za satelite - i to ide preko unutrasnje skretnice, koja stoji u subovima. Sve u svemu, kako god da iskombinujes - neces morati da pravis nista, niti da kupujes. Eto - samo sam hteo da ne bude zabuna sa ovim nasim pricama o skretnicama...

Nije bas tako..... dosta pasivnih subwoofera nema ugradjenu skretnicu (neki to ne smatraju dovoljno kvalitetnim resenjem), pa sam zato i pokrenuo temu...
Najlakse bi bilo da pronadjem woofere od iste firme (acoustic line), koji imaju crossover u sebi, ali mislim da to nema....... uglavnom su na boljim pasivnim bassovima paralelni out - i, morala bi da se budzi skretnica.....
Old 19-11-2013, 03:50 PM   #12
psionic
Superoperater

psionic's Avatar

Default Re: Pasivne skretnice za woofere (u nuzdi)....i jos po nesto o ozvucavanju

Quote:
Originally Posted by OFF View Post
Nije bas tako..... dosta pasivnih subwoofera nema ugradjenu skretnicu (neki to ne smatraju dovoljno kvalitetnim resenjem), pa sam zato i pokrenuo temu...
Mislim da ipak imaju, u vidu LP filtera - ali u svrhu zastite samog zvucnika. Ono sto nemaju je skretnica za "satelite", tj nemaju svi subovi izlaz sa skretnice, predvidjen samo za kacenje satelita (bez basa). Na primer - 15" subwoofer drajver bez problema ide do 1.5 do 2kHz (to znam sigurno), dok se kutije sa subovima deklarisu dosta nize - sto znaci da poseduju nekakav filter. Kazem - nisam siguran, nisam ulazio toliko u problematiku subova, ali to se da lako proveriti...

Quote:
Originally Posted by OFF View Post
Najlakse bi bilo da pronadjem woofere od iste firme (acoustic line), koji imaju crossover u sebi, ali mislim da to nema....... uglavnom su na boljim pasivnim bassovima paralelni out - i, morala bi da se budzi skretnica.....
Mislis skretnica za satelite, da ne bi bas isao na njih ? Sateliti su u PA sistemima cesto full range zvucnici - u stvari. Pri velikim snagama, jednostavno se bas gubi i nikad dosta basa. Veliki bas binovi su upravo zbog toga napravljeni, da moze da se kvalitetno ozvuci na primer otvoreni prostor, zbog problema akustike otvorenog prostora, gde bas prakticno ne postoji. Full range sateliti sviraju sve frekvencije, ali bas se "reinforsuje" sa bas binovima, koji sviraju taj bas preko (ne)postojeceg satelita...

E sad, za neke osrednje klupske PA sisteme - vec moze da dodje do toga da je bas prejak, ako se uzme full range pa jos i sub. Ali ako kacis npr subove na jedan kanal, a satelite na drugi - dobices posebno pojacavanje tih opsega. Ako sve nakacis na jedan kanal pa kroz obican "through", opet mozes na glavnom izlazu malo da spustis problematican bas i vozi. MSM - ako ozvucavas klub, neces traziti ravan frekventni opseg po svaku cenu.

S druge strane, ako ipak imas mogucnost posebne kontrole subova, da li preko aktivne skretnice, da li nekako drugacije - imas mogucnost da dobijes samo sub frekvencije (npr od 60Hz pa nanize) bez da subovi muljaju i preklapaju sa "satelitima" na oko 150Hz, jer pasivne skretnice (takodje onih ugradjenih u te subove) nisu tako dobre, narocito na tako niskim frekvencijama...

Kad sam rekao da ne treba da se patis sa skretnicama, mislim to iz aspekta zastite zvucnika, jer se uglavnom prave sa skretnicama u sebi, tako da ti mozes da ih ukacis i ne razmisljas da li ce visoki tonovi da ti smaknu kalem sa subwoofera. E sad - ako hoces i malo bolji kvalitet, mora malo dublje da se "zadje u problem"...

Bottom line - pasivna skretnica vise sluzi kao zastita za odredjeni zvucnik (ona frekvencija koju zvucnik ne moze da "peva", prevodi se u toplotu i zagrevanje kalema, samim tim i crkavanje istog), dok za zahtevnije i preciznije zahvate sa vecim nagibom krive (24dB, 36dB) bolja je aktivna skretnica...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules