Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Live Sound

Live Sound Razmenite iskustva o uredjajima za live sound koji obuhvataju opremu i rad sa zvukom uzivo.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 23-01-2013, 11:02 PM   #1
Grimasa
Junior Member

Grimasa's Avatar

Default Oprema za snimanje muzike uzivo

Ja sam novi clan i zamolio bih vas za pomoc.

Jedno vreme sam snimao samo kamerom muzicke dogadjaje, narodnjacke tezge i rokerske svirke po klubovima, ali zvuk je naravno katastrofalan, nikakva obrada zvuka nije mnogo pomogla. Posto imam nameru da nastavim da se bavim snimanjem, zanima me sta bih trebao da kupim, od opreme za dobar zvuk, konkretno sta mi treba od miksete do kompa? Zvucna kartica usb, jos jedna mikseta, (nesto do 200 eur.) ili...? Nemam nameru da snimam visekanalno, pa da dodatno obradjujem svaki instrument posebno, vec ceo orkesar, bend u dva kanala i to je to. Pozdrav.
Grimasa is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2013, 11:50 PM   #2
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Default Re: Oprema za snimanje muzike uzivo

Vidi ovako: ?to je prostor za svirku manji to je miks koji uzima? iz miksete nakaradniji (glasan vokal, tih bubanj, a i sve ostalo).

Na tvom mestu bih uzeo laptop, zvučnu karticu sa 4 ANALOGNA ulaza (od kojih je bar jedan mikrofonski) i JEDAN mikrofon (mono, naravno).

Dakle - linijski iz razglasa dva kanala direktno u zvučnu karticu, mikrofon direktno u mikrofonski ulaz od kartice, snimi? to na TRI kanala i onda kod kuće odluči? koliko ti treba direktnog zvuka iz miksete/razglasa, a koliko "pravog" zvuka iz sale (mikrofona).

Najveći problem će verovatno biti sinhronizacija slike i zvuka u monta?i, ali to je već druga priča...

Pozdrav,

Vasa
Old 24-01-2013, 01:46 AM   #3
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

može i tako a možeš da kupiš i neki od ovih field recording snimača koji imaju i stereo ulaz za snimanje sa mixete, i stereo par mikrofona ugrađenih. Potraži među Zoom i Tascam proizvodima.
Arthur is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2013, 03:06 AM   #4
Bockie
Moderator

Bockie's Avatar

A možeš da angažuješ i nekoga ko to zaista radi polu-upotrebljivo i mirno zaspeš...?

Ne dešava se to toliko često da se traži dobar sound...a ima dosta ljudi sa opremom...

...jer je sve ispod višekanalno snimanje i mix...isti k kao i kamera sa malo eq i master limiterom...

Ali mušterije traže...jel?

Pa neka plate ako traže...

Realno ćeš BACITI 200 e...ili koliko, a imaćeš ISTO to sa kamere koju već imaš!

Priče o 4 kanala ili stereo ili kako god....su bacanje para i vremena!

Da.... ....može da te "usere" da zvuči do jaja!

I uvek ćeš naglašavati kako si to snimio govnetom...pa i nije veliko govno, s'obzirom da je snimano kao takvo....

Koliko ćeš više naplatiti tezgu? 20€?

Gubljnje vremena u mom shvatanju bar...

...cimaće te majmuni za još stavki..."može kontra jače? Vokal malo još da se dodrka?"itd... ...a o tome treba dosta znati...

...a i ide na nerve i kad znaš...dosta je što im se pravdaš što su mlade i drugarice ispale debele na videu...

Kaže meni jedan,...pa...najzaposleniji tezgaroš u regionu i šire,...

..."Boki, super ti radiš, ali, druže, sve se čuje na tim tvojim snimcima, meni treba da je "šatra", ono, da je veselo, gužva...ovo tvoje zvuči kao studio..." ...a neću da ga reklamiram, ne treba mu, popunjava čovek septembar 2014-te...bez šale, najskuplji je...!

Niti taj što to hoće (takav snimak) to hoće, niti tebi te pare znače...a svi svima štetu napravite.... Ovi misle da imaju snimak, a ti da si nešto napravio...

Sad sam malo ličan, sebičan... ...no nisam jedini koji je slupao more znanja i para u opremu i sebe, da bi neko to shvatao na taj način...

Sa druge strane, ljude zabole za zvuk...generalno...sve to završi na S3...4...ili polovnom iPhone...i koga zabole za zvuk....

Ma radi druže...no nemoj misliti da to ima veze sa životom... ...svi seku uši i krpe dupe...jbg...

Snimaj kamerom...i znaj da to napričaš tamo, da prodaš...kao da je wow...i eto...!

Izvini na iskrenosti, nema veze sa tobom, srdačan pozdrav!

Bockie is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2013, 03:30 AM   #5
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

opet boki u epizodi lamentiranja nad sudbinom kako ti ne dosadi majke ti?

nego, ovi snimači, probao sam ih, uglavnom rade do jaja. toliko su mi se dojmili da imam ?elju da kupim jedan da bi bendovima sa kojima radim koncerte, dokumentovao ?ta su sve zajebali u svom performansu, po?to uglavnom subjektivno do?ivljavaju kritiku bez argumentacije. Ako su dobro postavljeni, zdravorazumski, realno prenose utisak koji se u publici desio. Nije za studijske ni bilo koje ozbiljnije namene, ali kao dobar svedok zvučne slike sa lica mesta, skroz je ok. Evo vam ga na YT kanal "videokod" od Zeca, on sa tim kurtonom od h2n upada na skoro svaki koncert u BG i snima prilično realne snimke (često mi ?alje da čujem koncerte koje sam ja radio).
Old 24-01-2013, 07:36 AM   #6
silicon science
Pro Member

silicon science's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arthur View Post
opet boki u epizodi lamentiranja nad sudbinom kako ti ne dosadi majke ti?

nego, ovi snimači, probao sam ih, uglavnom rade do jaja. toliko su mi se dojmili da imam želju da kupim jedan da bi bendovima sa kojima radim koncerte, dokumentovao šta su sve zajebali u svom performansu, pošto uglavnom subjektivno doživljavaju kritiku bez argumentacije. Ako su dobro postavljeni, zdravorazumski, realno prenose utisak koji se u publici desio. Nije za studijske ni bilo koje ozbiljnije namene, ali kao dobar svedok zvučne slike sa lica mesta, skroz je ok. Evo vam ga na YT kanal "videokod" od Zeca, on sa tim kurtonom od h2n upada na skoro svaki koncert u BG i snima prilično realne snimke (često mi šalje da čujem koncerte koje sam ja radio).
Potpisujem ovo izreceno. Imam Zoom H4N (moj poslodavac ga ima ali stoji kod mene ) i to zvuci daaaleko bolje nego zvuk sa kamere. Plus on ima Xlr/Trs ulaze sto znaci da mozes da upodes i 2 mikrofona i mozes simultano da snimas 4 kanala Dakle, snimas sa ovim njegovim ugradjenim plus jos 2 koja ubodes, i dobijes 4 mono snimka, 2 su "ambientalni" a 2 mogu da budu close-up sa ti dodatnim. Da ne spominjem sta sam sve snimio sa snimachem i da to zvuci pristojno, a sam snimac nije skup.. to ti je moj predlog, lap top ti ovde samo stvara dodatne komplikacije, plus nikad nisi nacisto da li ce raditi drajveri (jer to ume iz nebuloze da zeza bas kad ti to ne treba u zivotu). A o ceni da ne pricamo, lap top plus karta kosta ko 3 Zoom snimacha
silicon science is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2013, 08:20 AM   #7
vakatt
Member

vakatt's Avatar

@ Arthur, posto sam odavno subscriber na taj YT kanal , bas si me sad zainteresovao, jel radi iskljucivo sa zoom snimacem ili radi zoom + direkt sa mixete ?

vakatt is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2013, 09:51 AM   #8
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

zec ima h2n i redovno se bode u mixete toncima. Skoro svaki put. Na nekim lokacijama već ima svoje kabliće i slobodne kanale pripremljene
Old 24-01-2013, 10:50 AM   #9
Era
Member

Era's Avatar

Bockie,svaka ti ka Njegoseva!!!
Era is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2013, 11:05 AM   #10
awacs
VIP Member

awacs's Avatar

Da, potuno sam smetuno s uma te Zoom varijante Odlično je to. Elegantna i jednostavna varijanta. A Zec je odličan 5.

@Grimasa:
U bilo kojoj varijanti najvažnije je da snimiš i signal iz miksete i ambijentalni zvuk iz sale.

Pozdrav,

Vasa

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules