Go Back   Rumski Forum > Aktivnosti > Razno

Razno pricajte o svemu ostalom vezano za muziku i PC produkciju, predstavite sebe, svoj band, also speak in english about pro audio production...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-04-2011, 09:49 AM   #1
yoloko
Member

Default Everything popular is wrong: Making it in electronic music, despite democratization

http://www.littlewhiteearbuds.com/fe...mocratization/
yoloko is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2011, 06:43 PM   #2
Coconut
Member

Coconut's Avatar

Default Re: Everything popular is wrong: Making it in electronic music, despite democratizati

Tekst je uglavnom ok. Neki od komentara su jako dobri cak i bolje sagledavaju situaciju nego glavni tekst. U svakom slucaju model kojim se stvara, promovise i prodaje muzika danas se menja.
Coconut is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2011, 07:32 PM   #3
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Default Re: Everything popular is wrong: Making it in electronic music, despite democratizati

Odlican tekst ! (kao ja da sam ga napisao !! hhehehee..)

Covek je SVE lepo objasnio, na jednom mestu !
Ja sam sve to vec spominjao u vise raznih navrata, i svi koji misle drugacije se debelo zavaravaju !!!

Ion nije prvi koji je primetio da je rok trajanja novih artista / DJ-a / producenata...uglavnom 6 meseci !!

Para i dalje ima ALI samo za one na vrhu. Samo za one koji rade sa artistima koji prodaju puno i koji se vrte puno po radiju i TV. Ostali ga duvaju !!!!
DaBear is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2011, 10:45 PM   #4
Surfer
Senior Member

Surfer's Avatar

Quote:
Originally Posted by yoloko View Post

Ne vidim ja tu ništa groundbreaking.
Tell me something i don't know.

Ustvari, ne vidim da se bilo što promjenilo.
Oni koji su dobri i dalje zarađuju, oni koji su loši i dalje ne zarađuju.
Elektronska glazba na koju se referira u članku je uvijek bila underground i nije se prodavala.
Ne znam što se tu promjenilo.
Koja je to razlika podijeliti 200 white lable-ova umjesto 400?
Ili prodati 200 maxi singlova umjesto 400?
Underground je underground a hit je hit.

Lady Gaga i David Guetta i dalje prodaju isto koliko su prodavali 2 Unlimited i DJ Bobo.

The more things change, the more they stay the same
Old 27-04-2011, 11:24 PM   #5
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by Surfer View Post
Ne vidim ja tu ništa groundbreaking.
Tell me something i don't know.

Ustvari, ne vidim da se bilo što promjenilo.
Oni koji su dobri i dalje zarađuju, oni koji su loši i dalje ne zarađuju.
Elektronska glazba na koju se referira u članku je uvijek bila underground i nije se prodavala.
Ne znam što se tu promjenilo.
Koja je to razlika podijeliti 200 white lable-ova umjesto 400?
Ili prodati 200 maxi singlova umjesto 400?

Lady Gaga i David Guetta i dalje prodaju isto koliko su prodavali 2 Unlimited i DJ Bobo.

The more things change, the more they stay the same
razlika je sto se pre 5-6 godina vrlo lepo zivelo od te underground muzike.
(Bar sam ja lepo prolazio)

- imao svoj label (12 izdanja)

- svako izdanje se prodalo izmedju 1,000 i 3,000 vinila u UK (danas je to "svetski tiraz". Znaci imas izmedju ?1,800 i ?5,500 od svakog izdanja (recimo svaka dva meseca)

- pa onda svako drugo izdanje licenciras nekom malo vecem labelu za ?3,000- ?5,000 . Oni odstampaju omot izdaju opet i stave pesmu na nekoliko kompilacija. Pa ti stigne i neka kinta (par stotina fuca..) od te kompilacije,,,

- neko iz jos veceg labela cuje tu pesmu / mix i trazi remix (?4,000 - ?5,000)
Pa kad poteraju remiksi po jedan ili (nekad) dva nedeljno !! Za manje pare, za vece pare itd....

Tako da se od jednog solidnog "club only" izdanja moglo zaraditi ?10-15K (!!)
...nakupi se lepo. Pomnozi sa 6 izdanja godisnje i eto lepe cifre..
Plus - dodatni remiksi !!!

TO DANAS NEMOZE VISE DA SE IZVEDE I DOBIJE !!

Imao sam i jedan bootleg koji smo prodali 8,000 komada (distributer nam je placao ?2,60 komad vinila...one sided 12" shrink wrapped). Taj isti bootleg smo posle godinu dana licencirali Warneru za ?25,000 (!!)
Eejjj... ?45 soma funti od jednog botlega !!!! (nas dvojica podelili)

Itd, itd...(ovo su inace vrlo skromne cifre ako ih uporedim sa ljudima koji su bili u studijima oko mene u istom kompleksu !!) Oni su drali sve po 3 ili 4 puta vise !!! Opet samo club / underground materijal !!!

TO DANAS VISE NEMOZE DA SE POSTIGNE !!!!
Danas , baviti se elektronskom underground muzikom je HOBI !! Ne postoji teorijska sansa da se to izrodi u nesto malo vece.
Zbog samog broja "producenata" / DJ-a / i drugih koji (kao sto se u clanku kaze) rade za dzabe "da bi ih neko primetio" !! A tog "nekoga" VISE NEMA i nema sta da im ponudi....

eto tu je razlika....

Last edited by DaBear; 27-04-2011 at 11:28 PM.
Old 28-04-2011, 01:01 AM   #6
AudioStorm
Pro Member

AudioStorm's Avatar

Quote:
The Prodigy je underground a znamo svi koliko su albuma (singlova,remixa,matraka...) prodali.Voodo People je planetarni hit a underground je.

Quote:
Da,tacno,ali svi prave smece od muzike.

Quote:
Originally Posted by DaBear View Post
Danas , baviti se elektronskom underground muzikom je HOBI !! Ne postoji teorijska sansa da se to izrodi u nesto malo vece.
Zbog samog broja "producenata" / DJ-a / i drugih koji (kao sto se u clanku kaze) rade za dzabe "da bi ih neko primetio" !! A tog "nekoga" VISE NEMA i nema sta da im ponudi....

eto tu je razlika....

Dobro,u pravu si...donekle.HOBI kazes??Baviti se elektronskom muzikom iz hobija je u velikom procentu tacna definicija necega sto kasnije postaje jedan sasvim solidan (mogu i reci jako dobar) muzicki biznis.

Ako neko krene u produkciju elektronske muzike iz hobija,da to tako nazovemo u pocetku se stvara jedna pozitivna atmosfera entuzijazma i rad na trakama koje bi neko trebalo da cuje pustajuci se na nekim specifikovanim live-show-ima na radiju ili na nekim partyima i klubovima.Ako taj rad ima neku "zicu" koja je potrebna da se ta traka (ili vise njih) pocnu pustati na vecim mjestima,na posebnim radijima,na velikim festivalima,pogotovo ako takve trake vrti primera radi jedan Digweed ili Carl Cox onda se situacija mijenja u osnovi.Posle odredjenog vremena ti "producenti" koji su kako i sam kazes i dj-vi sami stvaraju dovoljno jako ime da i sami postaju bitna karika u lancu koji se zove elektronska muzika.Takvih primjera nije malo a mislim da ces se sloziti da jedan James Zabiela (u UK si pa znas itekako dobro) jako dobro finansijski prolazi iako ne prodaje singlove i albume kao npr Gueta.Ili jedan Daeadmau5 koji za nastup na ovogodisnjem Exitu (po nekim nezvanicnim informacijama) dobija citavih 100 000e!!! Malo li je za tri (plafon!) sata glupiranja sa ogromnom misjom glavudzom na dance areni?!?Nije malo,naprotiv MASU JE !!!
Zimmerman (Deadmau5) koji je u poslednjih nekoliko godina napravio tako vrtoglav uspon a poceo je maltene iz da ne kazem hobija ali iz prilicno entuzijastickih pokusaja,izbacivsi 2005te (!?) "Project 56" listu od 56 svojih demoa!?!I sve do 2008me nije imao nekih ozbiljnih izdanja a vidi gdje je sad!

Takodje,evo tu skorasnji primjer kad sam u topiku najnovija izdanja el muzike okacio Nick Warrena i novi release "Buenos Aires" niko ni rijeci,znaci sramota koliko je to proslo neopazeno uopste u cijeloj prici a ti dobro znas ko je Nick Warren!!Jedan od pioneera modernog elektronskog zvuka dasnjice!I dobro znas koliko vrijedi (u dolarima,eurima,zlatu) jedan live Nick act na Creamfields-u,Exitu i slicnim velikim festivalima...
Jos nesto,ta nova traka od Nicka je bomba,znaci nadprosjecno dobar elektronski zvuk i neuporedivo bolji od Guette i slicnih gluposti tipa Svijet je moj i tralalala...
I to ne mogu da razumijem i nikako nije logicno,da takvi majstori (iako su im honorari veliki) ne prodaju ni izbliza ploca kao sto prodaju tkzv komercijalni DJ-evi i producenti,Guetta,Prydz,Tiga,Benassi i ostala kompanija?Valjda su ovi shvatili sta prolazi na planeti zemlji pa sve svoje snage preorijentisali na to,pokupili support u marketing timovima,managerima,saradnja sa drugim uspjesnim likovima iz show biznisa i samo peglaj...
AudioStorm is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2011, 08:16 AM   #7
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by AudioStorm View Post
The Prodigy je underground a znamo svi koliko su albuma (singlova,remixa,matraka...) prodali.Voodo People je planetarni hit a underground je.

Dobro,u pravu si...donekle.HOBI kazes??Baviti se elektronskom muzikom iz hobija je u velikom procentu tacna definicija necega sto kasnije postaje jedan sasvim solidan (mogu i reci jako dobar) muzicki biznis.

Ako neko krene u produkciju elektronske muzike iz hobija,da to tako nazovemo u pocetku se stvara jedna pozitivna atmosfera entuzijazma i rad na trakama koje bi neko trebalo da cuje pustajuci se na nekim specifikovanim live-show-ima na radiju ili na nekim partyima i klubovima.Ako taj rad ima neku "zicu" koja je potrebna da se ta traka (ili vise njih) pocnu pustati na vecim mjestima,na posebnim radijima,na velikim festivalima,pogotovo ako takve trake vrti primera radi jedan Digweed ili Carl Cox onda se situacija mijenja u osnovi.Posle odredjenog vremena ti "producenti" koji su kako i sam kazes i dj-vi sami stvaraju dovoljno jako ime da i sami postaju bitna karika u lancu koji se zove elektronska muzika.Takvih primjera nije malo a mislim da ces se sloziti da jedan James Zabiela (u UK si pa znas itekako dobro) jako dobro finansijski prolazi iako ne prodaje singlove i albume kao npr Gueta.Ili jedan Daeadmau5 koji za nastup na ovogodisnjem Exitu (po nekim nezvanicnim informacijama) dobija citavih 100 000e!!! Malo li je za tri (plafon!) sata glupiranja sa ogromnom misjom glavudzom na dance areni?!?Nije malo,naprotiv MASU JE !!!
Zimmerman (Deadmau5) koji je u poslednjih nekoliko godina napravio tako vrtoglav uspon a poceo je maltene iz da ne kazem hobija ali iz prilicno entuzijastickih pokusaja,izbacivsi 2005te (!?) "Project 56" listu od 56 svojih demoa!?!I sve do 2008me nije imao nekih ozbiljnih izdanja a vidi gdje je sad!

Takodje,evo tu skorasnji primjer kad sam u topiku najnovija izdanja el muzike okacio Nick Warrena i novi release "Buenos Aires" niko ni rijeci,znaci sramota koliko je to proslo neopazeno uopste u cijeloj prici a ti dobro znas ko je Nick Warren!!Jedan od pioneera modernog elektronskog zvuka dasnjice!I dobro znas koliko vrijedi (u dolarima,eurima,zlatu) jedan live Nick act na Creamfields-u,Exitu i slicnim velikim festivalima...
Jos nesto,ta nova traka od Nicka je bomba,znaci nadprosjecno dobar elektronski zvuk i neuporedivo bolji od Guette i slicnih gluposti tipa Svijet je moj i tralalala...
I to ne mogu da razumijem i nikako nije logicno,da takvi majstori (iako su im honorari veliki) ne prodaju ni izbliza ploca kao sto prodaju tkzv komercijalni DJ-evi i producenti,Guetta,Prydz,Tiga,Benassi i ostala kompanija?Valjda su ovi shvatili sta prolazi na planeti zemlji pa sve svoje snage preorijentisali na to,pokupili support u marketing timovima,managerima,saradnja sa drugim uspjesnim likovima iz show biznisa i samo peglaj...

SIGURNO NISI procitao tekst u prvom postu (sa linka)..jer je jako dug i na engleskom je...Onda bi skapirao o cemu pricam.
A ako si pazljivo procitao, onda nisi shvatio sve...procitaj opet.

To sto nekolicina DJ-a uzima velike honorare, je normalno...ima ih nekolicina. I uvek ce ih biti samo nekolicina...
Procitaj pasus u clanku o 50,000 DJ-a u Berlinu i kako lako nalaze gigove i sticu ime na "sceni"...e tako je u svim vecim gradovima po svetu....

Ne znam sto se cudis oko Nick Warrena i njegovog Buenos Aires tracka (sto nije mega hit?) ...nema ama bas nista specijalno, interesantno, da bi bio hit !!???

Last edited by DaBear; 28-04-2011 at 12:35 PM.
Old 28-04-2011, 09:48 AM   #8
Surfer
Senior Member

Surfer's Avatar

Quote:
Prodigy nije nikakav underground.
Prodigy je čista komercijala.
Prodigy je bio underground kad je počeo i onda su prodavali 200 CD-a familiji i susjedima.

Quote:

Bolje radit "smeće od muzike" i vozit Maseratti, nego remek djela i vozit Fiat Punto.

Quote:

Razlog za?to Nick Warren(nikad čuo za njega) ne prodaje isto ploča kao Prydz i Guetta je zato ?to nije dovoljno dobar.

Da on ne?to valja i da je bolji od Guette i on bi imao marketin?ke timove, managere, suradnje sa srugim uspje?nim likovima iz show businessa.

Ali nema. Očigledno nikoga ne zanima njegov rad.
Tvoj je problem ?to ti to ne razumije?. Ja razumijem.
To ?to radi jednostavno nije ni blizu Guetti ili Prydzu jer je dosadno kao i ta pjesma za koju si stavio link. Dosadno do bola. Taj Buenos Aires pola foruma napravi bez problema.

Jedno je pu?tati tuđe pjesme u klubu i praviti se cool kao da si ba? ti tu pjesmu napravio, a drugo je napraviti ne?to svoje.

Ne? ti umjetnosti pu?tati tuđe pjesme

Back to topic.
Da Bear, ti se razumije? u underground release, ja sam tu tanak, ali nisu to nikad bile neke naklade da bi mogle drastično pasti.
Čini mi se da je veći problem da izostaje podr?ka majora koju smo nekad imali kad bi izdali maxi. Izgleda da je underground prepu?ten sam sebi.

I ono najbitnije je tr?i?no poslovanje.
Ponuda uvelike prema?uje potra?nju.
Danas ima milijardu projekata na tr?i?tu jer every Bob and Harry and their sister rade "elektronsku glazbu" a sve to slu?a 100 000 mogućih konzumenata.

Ali nakon ?to sam čuo taj Buenos Aires to me niti ne čudi.
Ako je to prime example nadprosječne elektronike, onda.....
Old 28-04-2011, 11:13 AM   #9
igormink
Member

Ja bi rađe vozio Fiat Punto i radio remek djela. Ne treba mi Maseratti...
igormink is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2011, 12:34 PM   #10
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by igormink View Post
Ja bi rađe vozio Fiat Punto i radio remek djela. Ne treba mi Maseratti...
Definisi remek delo !?

(a covek se inace brzo privikne na novi auto...)
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules