Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Goran ?impraga

Goran ?impraga Producent i clan grupe Biber razgovara sa vama ne temu produkcije. Radio vi?e godina sa Kornelijem Kova?em i na nekoliko projekata Gorana Bregovi?a. Takodje radio i sa Pavlom Aksentijevi?em, Rambom, Van Gogom, na projektima Bebi Dol, Bombaj ?tampa, Tifa, Kerber, K2, Kiki Piloti. Na velikom broju komercijalnih projekata od Hari Mata Hari, ?eljko Samard?i? pa do Seke Aleksi? ,Mitar Miri? itd. itd...

Thread Tools Display Modes
Old 24-05-2008, 03:49 AM   #1
LACKY
Pro Member

LACKY's Avatar

Default Subjektivnost vs Objektivnost

Ajde da pricamo o tome. Kako da objektivno procenimo ono sto smo radili, a da pokusamo iskljuciti subjektivni faktor(dugo smo to radili,mozda lepo i naplatili i trudili).
Mozda smo cak i ostvarili i neke produkcijske bravure!
Gledajuci subjektivno na taj rad, negde smo ponosni.
Ali onda dodje surova realnost.
Generelno, projekat nije uspeo, svi ga pljuju (cak ga i nepljuju. kada neko nesto pljuje, to je ipak nekakva reakcija).
Dali je to uspeh ili neuspeh, kako to posmatrati?
LACKY is offline  
Old 24-05-2008, 10:02 AM   #2
idekius
Mason

idekius's Avatar

Default Re: Subjektivnost vs Objektivnost

He, he ... cim se o necemu prica, po meni je to uspeh
Lose je kada se ne pricha...
Sad, ovo sto sam rekao moze da se krivo tumachi i moze da e okrece kako kome padne napamet... ali, cim nas desetoro prichamo o nekoj pesmi, ili CD-u, kako je to uzas... he, he... jasna stvar Bice da za nekoga nije uzas
Old 24-05-2008, 12:54 PM   #3
Dexxy
Pro Member

Dexxy's Avatar

I ja se slazem sa tim. Bolje je da se prica nego da se ne prica. Mada ima i losija strana. Ako neko kaze da nije uspeo projekat ili pesma, uvek se trazi krivac za to. Kad se pronadje "krivac" onda te kuloarske price mogu biti lose po "krivca". Jednostavno ce ga izbegavati ako nije bilo nesto kako treba. To vazi za "krivce" koji nisu bas jako poznati u svom poslu na ovim prostorima...

Dexxy is offline  
Old 24-05-2008, 01:20 PM   #4
Rhino
Pro Member

Rhino's Avatar

Uhh, zaje#ano pitanje.....

To se valjda uci godinama... Kapiram da mi je objektivnost bolja nego ranije, ali koliko, to je pitanje???
Old 24-05-2008, 05:58 PM   #5
SHIVA
Psiho

SHIVA's Avatar

Ne postoji objektivnost... ono shto u glazbenoj industriji smatramo "objektivno dobrim" te uzimamo to kao referencu za vlastiti rad... to je zapravo konformizam. Jasno... od toga je gotovo nemoguche pobjechi, jer sve shto chujemo ostavi na nas utisak i neminovno utjeche na nashu imaginarnu "referentnu tochku" koju radom pokushavamo dostichi.

Sve sam rek'o, nishta rek'o nisam
Old 26-05-2008, 01:31 AM   #6
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

meni se u zadnje vreme desava da se prijatno iznenadim svojim starijim nekim radovima.. a kad god krenem da vilenim u toj varijanti, nateram sebe da prihvatim da je sve to deo procesa ucenja, i da to sto me sad muci, nikad ne ponovim na nekom drugom snimku. Tako da uvek nekako budem zadovoljan
Arthur is offline  
Old 26-05-2008, 08:18 AM   #7
Danny Lou
Pro Member

Danny Lou's Avatar

mislim da od slucaja zavisi biti objektivan ili biti subjektivan...
da li subjektivnost pravi dobre popularne producente?
da li objektivnost usmjerava alternativne face u popularnu muziku praveci od njih zvijezde? hm... sta mislite?

https://goo.gl/images/Elp8Ee
Danny Lou is offline  
Old 27-05-2008, 02:09 AM   #8
LACKY
Pro Member

LACKY's Avatar

Malo smo otisli u stranu. Hteo sam pitati nesto drugo.
Sta je subjektivno a sta objektivno.
Uradio si projekat(dobro koliko si mogao, jer ima mnogo faktora koji ti diktiraju od uslova do vremena), koji je komercijalno odlicno prosao, a mislis da ga bas nisi zavrsio kako si zeleo(dali je trebalo?).
Uradio si projekat (u kome si sam zadovoljniji sitnim detaljima i bravurama sto od produkcije, snimanja pa do mixa) ali projekat je prosao nikako (sto zbog losih pesama ili izvodjaca ili jednostavno taj neko nije za to), mislis da si ga uradio bolje!?.
Sta je tu subjektivno a sta objektivno?
Subjektivno je da si ovaj drugi bolje uradio, a objektivno te zovu zbog ovog prvg.
Ocu reci: Cesto ljudi baveci se jednim segmentom posla pocinju da zastranjuju. Pa njihov posao pocinje da bude svrha sam sebi Tj. bavi se detaljima na koje obraca paznju samo on i kolege iz posla. Zapostavlja se glas razuma tj. oni za koje tu muziku pravimo. Jednom recju to se zove dekadencija. A kada se to desi pojave se novi klinci koji vas izbiju iz cipela.
Hiljade je takvih primera u istoriji. Pa pogledajte samo klasicnu i dzez muziku, jedino sto je klasika starija pa ima srecu da je izdrzava kultura.
Mozeteli samo zamisliti sta je direktor londonske filharmonije 62' godine, kada su ga bitali sta misli o Beatles-ima odgovorio.
A danas direktor londonske filharmonije izvodi program Beatles-a u londonskoj fiharmoniji.

Last edited by LACKY; 27-05-2008 at 02:23 AM.
LACKY is offline  
Old 27-05-2008, 10:41 AM   #9
SHIVA
Psiho

SHIVA's Avatar

Vjeruju li dirigenti da su Beatlesi dobra glazba ili samo trazhe nachin da prezhive u vremenima kada orkestralne izvedbe vechinu slushaoca asociraju na utopizam, idealizam i zvuche im uglavnom kao preseravanje apsolutno van svih tokova danashnjice?
Potonje mozhda zvuchi grubo, ali orkestralne izvedbe doista "odishu" nekakvim dostojanstvom i profinjenoshchu shto je apsolutno u raskoraku sa zhivotom kakvog zhivimo danas. Sve se tezhe poistovjetiti sa dvorskom glazbom dok zhivish na plochniku velegrada.

I josh neshto... imajuchi u vidu faktor "za koga radish muziku" zapravo znachi biti subjektivan. Objektivnosti tezhi onaj koi se bavi detaljima koje chuju samo on i kolege. Taj se ne zamara time hoche li to itko primjetiti.
Objektivno - on je to napravio.
Subjektivno - to ionako nitko ne chuje.

Nema nishta tezhe nego pokushavati neprestano biti unutar granica "opche prihvatljivosti" i tako biti konkurentan. Koju god metodu koristio... kad tad se pojavi klinac kojeg je bash bilo briga za standarde i koi che te "izbit iz cipela". That's just the way it goes
Old 27-05-2008, 11:05 AM   #10
Braca
Senior Member

Braca's Avatar

A bwe Lacky daj neko lakse pitanje, otvorio si temu filozofsku koja ce tesko da prodje na rumskom. Ako filozofiramo, a mozemo zasto da ne, onda mora da se dogovorimo da razmisljamo i pricamo u istim kategorijama. Po meni neka objektivnost postoji i u jednom muzickom projektu moze da se posmatra zanatski deo, muzicki deo, ideja koju nosi muzika, producentski deo, vizuelni deo omot i slicno, na kraju i tekst pesama- e sad ako je sve to na tom nivou uradjeno zanatski dobro i posteno, onda je ''to to'' i tada i kroz 20 godina. E sad zasto nesto ne uspeva to je druga tema i zavisi od mnogo faktora, po meni ja najvaznije da je nesto posteno i dobro odradjeno a da li ce da uspe ili nece manje je bitno, za muziku je vazno da je to dobro, pa ko kad ukapira ukapirace, ako ne, neko ce to slusati kroz 50 godina i potvrditi da je to dobro, ako je dobro, desava se u istoriji muzike da nije bilo uspeha projekata zato sto je projekat previse ispred vremena. Ne slazem se da je dobro za projekat pricati kako je los, to je samo marketing i nista vise, a marketing je djavolja nauka od govana pravi pitu, ali to ne znaci i dalje da je to pita i da je ukusna, heheheheheheh
Braca is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules