Go Back   Rumski Forum > Studijska tehnika i instrumenti > Computer Hardware

Computer Hardware Razmenite iskustva o muzickim karticama i bilo kom drugom hardveru koji koristite uz PC, konfigurisanje i optimizacija kompjutera za DAW

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 28-09-2017, 10:44 PM   #11
Gillette
Member

Default Re: Kvalitetan preamp

opet, evo ga ovde, ali sa kondezatorskim Miktek CV4 gde sedi na sred sobe, a mikrofon lepo hvata (po mom uksuu bolje nego prethodni) i glas i gitaru i taj neki prostor sobe u kojoj svira..

https://www.youtube.com/watch?v=MHJYGYjLwj0

to je negde i moja želja, da mogu da relax sedim na fotelji, svirkam i da ne moram da se guram ispred mikrofona.

definitivno treba imati obe variajnte
Gillette is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2017, 11:33 PM   #12
Bockie
Moderator

Bockie's Avatar

Bravo, lepo što si odmah istražio...

E sad, reče da ne ide sa razumevanjem razlike kondenzatorskog i dinamičkog mikrofona, slikovito si opisao, ali evo ukratko, osnovno-školska fizika je u pitanju, pa će biti lako...

Sad sam ja wiki-Boki... ...Pošto se naše društvo, država i ostali nisu udostojili da ovo postave na taj popularan lažljivi portal...

Dakle,

Dinamički mikrofon radi na principu elektromagnetne indukcije. Kao i kod zvučnika, samo je proces obrnut.Namotaj pričvršćen na vrat membrane osciluje zajedno s membranom pod uticajem zvučnog pritiska na membranu (npr. glas, okruženje, muzički instrument, itd) . Oko namotaja se nalazi permanentni magnet.Oscilovanjem se na krajevima namotaja indukuje napon usled kretanja u magnetnom polju. Taj napon predstavlja zvučni signal.

[font=Arial, sans-serif]Da bi funkcionisali, kondenzatorskim mikrofonima je potrebno eksterno napajanje od +5 do +52V jednosmerne struje. Kapsula se sastoji od dve membrane (obloge). Kada pod uticajem pobude iz zvucnog polja (npr. glas,muzički instrument, itd) membrana osciluje, rastojanje između membrana kondenzatora menja se u ritmu promene sile koju stvara zvucni pritisak na njenoj površini. Kao posledica kretanja membrane menja se i kapacitet kondenzatora, sto izaziva promene u naponu i te promene predstavljaju zvučni signal.

To je bilo prvo...a drugo...pomenuo si "omnidirectional"... A to se tiče "karakteristike mikrofona"... A pošto vidim da si revnostan, istraži i to...

E sad, "da sve uhvati" ima veze i sa karakteristikom delimično ali i sa faktorima kao što su odstojanje od mikrofona, prostor te kasniji postupci u produkciji...itd...

Uglavnom, ako si na metar od mikrofona, u neizolovanom prostoru i prepanjenim gejnom, sa sve nerazumevanjem produkcionih alata...a svaka stavka pojedinačno nosi sličnu i značajnu težinu - neće ti praktično ništa pomoći...

A savet je da razmisliš: Šta ti zapravo (i da li ti) treba uopšte?

poz'

Bockie is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Bockie For This Useful Post:
Gillette (28-09-2017)
Old 28-09-2017, 11:51 PM   #13
Gillette
Member

Quote:
Originally Posted by Bockie View Post
Dakle,

Dinamički mikrofon radi na principu elektromagnetne indukcije. Kao i kod zvučnika, samo je proces obrnut.Namotaj pričvršćen na vrat membrane osciluje zajedno s membranom pod uticajem zvučnog pritiska na membranu (npr. glas, okruženje, muzički instrument, itd) . Oko namotaja se nalazi permanentni magnet.Oscilovanjem se na krajevima namotaja indukuje napon usled kretanja u magnetnom polju. Taj napon predstavlja zvučni signal.

[font=Arial, sans-serif]Da bi funkcionisali, kondenzatorskim mikrofonima je potrebno eksterno napajanje od +5 do +52V jednosmerne struje. Kapsula se sastoji od dve membrane (obloge). Kada pod uticajem pobude iz zvucnog polja (npr. glas,muzički instrument, itd) membrana osciluje, rastojanje između membrana kondenzatora menja se u ritmu promene sile koju stvara zvucni pritisak na njenoj površini. Kao posledica kretanja membrane menja se i kapacitet kondenzatora, sto izaziva promene u naponu i te promene predstavljaju zvučni signal.

Uglavnom, ako si na metar od mikrofona, u neizolovanom prostoru i prepanjenim gejnom, sa sve nerazumevanjem produkcionih alata...a svaka stavka pojedinačno nosi sličnu i značajnu težinu - neće ti praktično ništa pomoći...

A savet je da razmisliš: Šta ti zapravo treba uopšte?

poz'
Zahvaljujem Bockie kraljulavecaretigre... izvini što sam ti isekao tekst, ali samo da se osvrnem na ovo što mi je malo važnije.

Na prvi deo, nema šta da kažem..dinamički, kondenzatorski...ovako mi to sve deluje ko i pasivni vs aktivni zvučnici, samo obrnuto (bolje da stanem ovde i ne lupam dalje)

Pitanje šta mi treba je dabome najvažnije, i odgovor je, treba mi da dobro snimim svoj glas.

Za gitaru i klavir, mislim da mogu da se snađem, ali glas mi je nekako "življi" zvuk, kao da ima više vazduha u sebi i voleo bih da nađem mikrofon koji bi bio odgovarajući upravo za moju boju glasa i volumen.

Pošto nemam ideju gde bih to mogao da saznam, probam..ili da mi neko sa izbaždarenim ušima kaže "evo, za tvoj glas (i muziku koju voliš da pevaš/sviraš, stvaraš) najviše odgovara mikrofon taj i taj, u kombinaciji sa tim i tim " I to je to.

I još jedno zapažanje, kad su dinamički i kondenzatorski mikrofoni u pitanju:

Dinamički mi uvek zvuče nekako mutnije, direktnije..kao oni neki konferencijski, dok kondenzatorski daju neku "auru" oko glasa, hvataju svaki udisaj i izdisaj, mljac i škljoc..nekako su mi kristalniji i definisaniji, ako mogu da tako opišem
Old 29-09-2017, 12:03 AM   #14
komil
Member

Quote:
Originally Posted by Gillette View Post
evo nađoh jedan snimak sa Electro Voice Re-20 (izgleda ih nema mnogo sa pevanjem uz ovaj mic) i stvarno zvuči odlično
Na tom snimku ima čak i pred-predpojačalo tako da je tu još jedna stvar u lancu, za koju nisi ni znao da postoji, a može lako biti da je u ovom slučaju baš popravila stvar. Cloudlifter se zove. To rešava jedan od problema interfesa koji spominješ: kada ti treba još gaina. Međutim, to se napajanja preko fantomskog napajanja, a kažeš da to nemaš. Kao što vidiš, nije baš lako izdvojiti šta radi zvuku mikrofon a šta ostali deo lanca.

Mislim da treba podvući da su ljudi u ovoj celokupnoj novoj ponudi sprava za kućno snimanje, zaboravili da bace pogled na studije, to zaista treba iskoristiti! Za male pare se može dobiti mnogo. To je ono što bih ja prvo preporučio muzičaru, pa makar bio i najobičniji kućni amater. Raspitaš se gde ima studio u tvojoj okolini, sva prilika je da ni ne znaš da ima. Odeš i kažeš svoju priču, kako si puki amater, snimio bi nešto za svoju dušu, da ti nađu neku rupu u terminima koju niko neće, da te to izađe povoljno. Za samo pola cene samo jedne, bilo koje zezalice koju bi kupio kao apgrejd, dobićeš veoma brzo nešto mnogo kvalitetnije. Upoznaćeš nove ljude, ovog puta stručne i sa praksom, i to može biti dragoceno a svakako lepo iskustvo.

Ceo pristup tipa "kako mali Perica zamišlja mikrofone i predpojačala" je, realno gledano, dugotrajno, mukotrpno iskustvo. Svodi se na to da treba savladati razna tehnička znanja, koja je takođe nemoguće razumeti bez dobrih znanja akustike i prostiranja zvuka, a čak i nakon svih tih znanja, potrebna je dobra praksa, tehnika i prostor. Čak i nakon svega toga, obično opet uzmeš i u kućnoj varijanti zoveš pomoć, neko da makar pritiska dugme za snimanje. Zašto onda lepo ne preskočiti sve korake, i kupovine bilo čega i pravljenja inženjera. Verovatno tu iza ćoška, u tom studiju već čuči neki veoma školovani inženjer zvuka.

Ta nesreća da ima i studija u koje su uložene velike pare, da u njima ima ljudi koji su učili godinama zanat, a živimo u Srbiji je zapravo prilika za muzičare.
komil is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to komil For This Useful Post:
Gillette (29-09-2017)
Old 29-09-2017, 12:31 AM   #15
Gillette
Member

Hvala Komile, ima smisla sve što kažeš, ali..nije da nisam bio u studijima (doduše zvali su me kao gitaristu) međutim, to su sve bili neki studiji za probe. Platiš, dečko ti otvori vrata, uđeš i snalaziš se sa opremom kako znaš i umeš.

Pa jedan studio ima jednu opremu, drugi drugu..a dva sata je kratko vreme, pa svi žure da brže bolje "uvežbaju", i to onda zvuči katastrofalno.

Zato sam i prestao da sviram tako, jer sam smatrao da je 1) zvuk osnova svega, te da nema smisla ni počinjati ako zvuk nije kako treba, 2) da studio služi za snimanje, a ne za probavanje (moj je predlog ljudima uvek bio da vežbaju kod kuće, a u studiju da snimimo sve tugedr i zapravo vidimo na šta to liči.

Tako da mi je sećanje na to vreme u studijima uglavnom jedna opšta halabuka i histerija uz neko kao "zezanje".
Meni muzika, koliko god da mi je hobi (nisam profesionalac, nažalost) nikad nije bila zezanje, tako da nisam našao ljude koji bi osećali isto tako i sa kojima bih mogao lepo da radim i eventualno učim i ja od njih ili oni od mene ili kako god, samo da bude neka radost muziciranja, jel tako?

Elem, ista je priča sa mikrofonima kao i sa bilo kojom opremom - treba imati informacije.
Ali opet, povučen iskustvom, mislim da ne treba preterivati i zaboraviti šta je prioritet.
Bio sam nekada po mnogim npr hi-fi forumima, gde su ljudi svoju strast za muzikom zamenili jednom još većom strašću, a to je strast prema opremi. Pa je tu muzika bila u nekom drugom planu, a kondenzatori, ispravljači, kablovi i utikači u prvom, ali..svakome svoja igranka..shvatih na vreme da to nije mesto za mene i da treba da se vratim na svoju strast, a to je muzika kao muzika, pesme, ritam, harmonije isl.

Isto je i sa instrumentima, raznim tonewood diskusijama, žicama, pojačalima, lampama...jednom rečju igranka bez prestanka.

Zašto ovo pričam? Zato jer hoću da kažem da znam za sredinu i, ma koliko mi je magična priča o tehnikalijama, uvek na kraju pitam svoje uši šta one imaju da kažu.

i evo primera (nevezano za tvoj post, već generalno)

ovaj momak nema akustički obrađenu sobu.
To je obična dnevna soba i on ima jeftini Behringer mikrofon.
Evo i kako to zvuči

https://www.youtube.com/watch?v=iIOVSvbBIhg

moje uši kažu, to je to, ne treba ti ništa više

evo šta kaže i momak o tome kako je snimao

"Just a normal room man. But just draped a thick curtain in the corner of the room and placed the mic in the same corner to deaden the sound a little. That way you can control the mix a bit better in post-production"

Ukratko, izgleda da se sve može kad se hoće, i bez previše ulaženja u tehnikalije (ovo govorim sa aspekta nekoga kome su tehnikalije samo sredstvo da bi postigao nešto kao na ovom klipu jel'te i u kontekstu onoga što sam gore napisao o pravu svakog čoveka na svoj tip strasti )

Možda malo skrenusmo sa teme, al ajde, računam važno da je forum živahan
Old 29-09-2017, 01:43 AM   #16
komil
Member

Pričam, naravno, o studijima za snimanje, a ne o studijima za probe. Deo foruma "Studijska tehnika i instrumenti" se, naravno, odnosi na to. Za relativno male pare danas u Srbiji dobiješ termin u studiju sa sve inženjerom, a da napraviš studio treba uložiti, pa recimo, bar sto hiljada eura. A ovi kućni snimci što postavljaš sada su sa uloženom opremom hiljadu eura. Za hiljadu eura danas bend ode u Sloveniju, uradi album na brutalnoj SSL konzoli u brutalnom studiju, sa sve prenoćištem i prevozom, i još ostane para. Pokušavam da ilustrujem...

Sve se svodi naravno na to šta je cilj postići, kakav i za koju namenu snimak, ako se prosto radi o snimku za svoju dušu, onda su kriterijumi dosta fluidni, a tema kao takva i nije za ovaj forum.

Ovo poslednje što navodiš je nešto sa dva kanala, od kojih je samo jedan sniman mikrofonom (vokal) itd. Sama takva postavka je, po sebi, dovoljna da zamaskira dosta toga, drastično olakša miksanje itd.
komil is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2017, 07:00 AM   #17
DADDY Z
Moderator

DADDY Z's Avatar

Može se kupiti vrhunski preamp za ispod 1500eu.
http://sonicdune.com/
Domaća proizvodnja svetskog kvaliteta.
https://www.soundonsound.com/reviews/sonic-dune-1q73
DADDY Z is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DADDY Z For This Useful Post:
awacs (29-09-2017), Moritz (29-09-2017)
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules