Go Back   Rumski Forum > Aktivnosti > Recenzije

Recenzije Ovde mozete postaviti svoje recenzije audio softvera, hardvera, intrumenata i studijske opreme. Postavite pitanja ili iskomentarisite napisane recenzije

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31-10-2006, 12:07 AM   #1
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Default Roland MC-505 (10 godina Groovebox-a)

text je malo dugacak 6 kucanih strana , predstavljanje je malo zbudzeno mogao bi da pisem na preko 10 strana ali s'obzirom da smo svi u nekoj "brzini" dosta je i 6 :]

Kolege sa jednog sajta su me zamolili da napisem recenziju Roland MC-505 groovebox , modula kojeg posedujem 7 godina. Tesko da mogu da budem objektivan jer me skroz odusevila svojom semplovanom analogijom tj na neki nacin spojila digitalno I analogno u jednom . malo mi je smesno kad ljudi kazu e vidi ritam masina ! , s?obzirom da je to sprava koja je namenjena za live act Ili kao ?skupi? dodatak nekom dj-u koji se bavi produkcijom ili eto da poboljsa svoj dj set raznim ?efektima?, znaci roland je 96-e izbacio prvu ovakvu spravu njegovog starijeg brata MC-303 koji je bio sve samo ne zadovoljavajuc al? opet I pored mnogo mana koji su postojali na 303-ci nije ga sprecilo da se proda u nekoliko desetina hiljada za samo godinu dana , vecina njih je bila razocarana sto nije emulacija 303-ke vec nesto sasvim 10-o , steta 303-ka je imala sta da ponudi , slucajno ili ne roland je kao I uvek pokrenuo talas portabilnih modula (groovebox-ova) tako da je I yamaha izbacila svoj model rm1x pa korg electribe (veoma uspesno) I sl. , ukratko receno 505(koja je prodata u 50,000 units u samo 18 meseci!!!!) je update 303-ke al? nije , imao sam prilike da radim I na 303-ci sa kojom bas nisam zadovoljan mnogo toga fali , elem da se vratimo na 505 , kao sto rekox on je ?update? ali I sam moze da ponudi nesto novo kao sto je unapredjeno sint modeliranje , bolji LFO (Low Frequency Oscilator) Pitch , AMP kao I chaining izmedju navedenih kontrola sa envelopom I OSC(ilatora) (saw sine square , chaos , trapezoid I sl.) . sve je vam je ?napolju? znaci ne morate da zalazite u editor kao sto je primer sa 303-kom I da drzite negde na vidnom mestu legendu znacenja raznih ?sifri? znaci dispej je veoma pregledan na svaki dodir neke funkcije automatski se menja prozor pa mozete da vidite koju kontrolu kontrolisete I koja je vrednost iste sto moze biti korisno ukoliko saljete midi komandu preko svog omiljenog sekvencera . Editovanje zvuka se vrsi kroz envelope LFO 1 LFO2 OSC I nesto sasvim novo za to vreme pa I sad FXM prosto receno to bukvalno distorzira , mutira zvuk u nesto drugo tj dodje mu kao grain u zvuku znaci totalno naopacke izvrcanje zvuka u neki ?distorziran? ton . 505 ima 4 oscilatora zvuka koji mogu da sviraju istovremno tj takozvani ?multilayering? :svaki moze posebno da se edituje tj kombinuje sa filterom envelope-om OSCilatorom I sl. .
Od Filtera poseduje standardno LPF (Low pass filter) BPF (band pass filter) HPF (High Pass Filter) I PKG (Peaking Filter koji je koristan za deblje basseve I skroz neobicne techno zvuke u kombinaciji sa FXM) dubina ovix filtera se podesava u filter opciji kroz envelope sto znaci da svaka kontrola ADSR (Attack Decay Sustain Release) u kombinaciji sa depth kontrolom (+ LFO + Pitch) koji je odma pored ADSR-a moze da napravi zanimljive efekte vasem sintu sa malo ozbiljnijim radom na zvuku moze se napraviti odlican sint za koji bi rekli da nije pravljen na 505-ici naravno dovoljno je samo malo maste I eto super zvuka I jos ako se doda Key Follow na cut off-u/rezonanci (znaci prati notu pa prema odredjenoj frekvenciji otvara zvuk) .

xxx says : "Preko dana zemljoradnik a nocu disko zvezda"
alavuk is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2006, 12:09 AM   #2
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Default Re: Roland MC-505 (10 godina Groovebox-a)

Jedna od zanimjivosti koje poseduje 505-ica jeste adjustable pitch tj Pitch Envelope Velocity Sensitivity) znaci kada svirate preko midi klavijuture a podesili te ovu opciju vas zvuk menja pitch u zavisnosti od dinamike vaseg sviranja pozitivino/negativno(-100/+150 centa) , znaci 1000 varijacija moze da se napravi samo sa jednom notom ako je ovo aktivirano I podeseno prema vasem ukusu I odsvirano sa razlicitom jacinom takodje se dodatna podesavanja vrse se ADSR parametrima . ovo mi se u praksi pokazalo odlicno ukoliko zelite da ?izvrnete oktave? I sam oblik vec modifikovanog zvuka (odlicno za razne efekte koji su bas efektni I koji po potreni ne moraju biti konstantni vec mogu da ?lutaju? kao sto moze I LFO/OSC da ?luta? ili sta mu vec odredite koji input parametar ).

Kad sam se vec dotakao dinamike tj velocity-a 505-ica ima mogucnost da bude osetljiva I da prema velocity input-u salje vrednost nekog parametra kako ce da se ponasa uobicajeno je da to bude LFO 1 ili 2 a mogu i oba istovremeno (idealno za electro/trance) .

LFO (Low Frequency Oscilator) se moze modifikovati za sva 4 tona ili za svaki posebno , od detaljnih opcija ima speed ,rate,amp depth , pitch depth,offset (da iskace nesto od zadate tj fixne vrednosti) ,key sync (odlicno za neki phase/flanger efekat jer dize zvuk kako svirate tj pritiskate dirke ),delay (kao zakasneli sto je odlicno za padove ili malo ?glomaznije? sintove kojem je odvaljen release na maximum ili pribliznu vrednost) I tempo (znaci u tempu pesme bez obzira dal? ima ili nema note u tom momentu tj samostalno dize/spusta LFO DEPTH ) sa svim ovim podesavanjima mozete poslati na amp ili pitch.

Panorama takodje moze biti zanimljiva sem standardnog L/R podesavanja moze da bude skroz random ali I to se moze definisati.

Jos jedna razlika koju cu pomenuti u odnosu na 303-ku I koji se mogu editovati po zelji jesu FX,DELAY I REVER unit , od fx-ova ima :

- 4 EQ
-Specrum (nesto sto kao poboljsava tj otvori pesmu ka visim frekvencija tj daje jasnocu/cistinu zvuka koji je sendovan na ovaj efekat u part mixeru) Low ? High , Middle frekventni opseg .
- Enhacer je isto sto I spectrum samo sto globalno ?cisti? ili ?prlja zvuk zavisi od zelje sa gainom .

-Distortion : Built in. small , 2stack(udvostrucuje distorziju) ,3stack*utrostucuje distroziju)
-LO-FI simulira nizi bit-rate (normalan cd zvuk ima 16 bit-a ) do 2 bit-a , I sample rate (cd je na 44 khz) spusta na 32/16/8/4 Hz
-Noise Generator kao sto mu samo ime kaze simulira pink ,hum I disk noise(33/45 rpm) , od dodatnog podesavanja poseduje Nfilter koji postavlja na koju ce se frekvenciji pojaviti taj sum raspon je od 200 do 8000 Hz
-Radio Tunning simulira kad trazite radio stanicu pa oni ?vanzemaljski? zvukovi J moze da bude kao mono ili stereo
-Phonograph simulira zvuk sa ploce koja moze da bude na 33/45/78 obrtaja (RPM) naravno I ovde mozete dodati D Noise tj krckanje sa ploce ali nazalost nema preskakanja L :]
-Compressor svi znamo sta je kompresor ali cu napisati kakva je ovde vrsta kompresora znaci ovo je klasican dynamic vintage kompresor sto bi u ovom slucaju znacilo da ako je aktiviran svi kanali moraju ici na njemu (bilo bi pozeljno) radi sto glasnijeg zvuka tj takozvanog konacnog zvuka za live nastup npr. Ali moze da zada I zanimljiv efekat ukoliko noga tj Bass Drum ili bass linija ?pojede? neki sint pa ce kompletna pesma zvucati drugacije tj istaci dinamiku I ?iskrivit? neke zvukove prema datoj situaciji.
-Limiter je nesto slicno kompresoru samo sto limituje signal na zeljenu vrednost I ima malo veci spektar opcija za podesavanje (ratio,tresholdi release)
-Slicer je efekat koji je najrasprostranjeniji u trance-u znaci onaj efekat ?seckanja? se upravo dobija sa njim kao I na dimanici u pesmi od podesavanja tu su u vremenu tj timming ptn , accent tj naglasavanje/akcentovanje neke note tj da su glasnije za neku vrednost od ostalih obicno je taj setting na 127 znaci maximalnu vrednost
-Tremolo je efekat ?kretanja? tj vibracija zvuka nesto kao kad slusate hammond orgulje,naravno moguce je ovo uskladiti sa tempom pesme kao I varijacije ?kretanja?.
- Chorus mislim da nema potrebe da pisem o njemu posto je to standardan efekat na svim spravama
-Space-D je nesto kao chorus samo sa mnogo vise sirine u ?prostoru?
-Tetra Chorus je chorus sa 4 procesa tj 4 Chorusa istovremeno s?tim sto ne moraju da budu ukljucena sva 4 chorus-a vec 2-3 po zelji , svaki od njih se moze zasebno editovati I stvoriti neki poseban efekat opet zavisi na sta se stavlja (synth/bass/drum)
-Flanger je takodje poznat efekat za koji mislim da ne treba trositi reci
-Step Flanger je kao sto mu ime kaze tj prema odredjenom parametru koji moze biti key/tempo menja prema nekim ?svojim? vrednostima(2,4,8,16,32 takta duzine) sto moze biti veoma zanimljivo da ?izvuce? pesmu ukoliko je previse monotona.
-Short Delay kao sto samo ime kaze ukoliko vam standardan delay ne odgovara tj ili je previse kratak ili dugacak strucno receno unadjustable , moze da resi stvar ili da jednostavno duplirate delay sa njim sto je dobro za neki dub/ambijent ili uopste generalni efekat zanimljivo je da ima svoj LFO timming.
-Auto pan je takodje poznat efekat samo sto olaksava panoramu za 2 ili vise kanala da budu postavljeni istovremeno da ne jurite sa random panoramom, zanimljiva je opcija bass sense pa moze prema najnizoj noti da pomera pozicioniranje L/C/R

Reverb je zaseban od FX-a od svojih preseta nudi
room1/2 sa kracim ili duzim ?repom? u prostoru
stage 1 sa kojim se dobija mnogo prostora pa imate utisak kao da se cuje u velikoj hali
stage 2 je isto to samo ? kao iz druge prostorije?

Hall1 je cist I veeeliki reverb
Hall 2 je isto samo mnogo frekventno puniji I siri

Svo ovi efekti imaju opciju wet/dry odnos , koliko ce da se cuje kao output I sl. Tj sta je potrebno da se bude tiptop.
Takodje jedna od karakteristika 505-ice jeste D-Beam controller , nesto sto je mozda zacetnik hand to efect iliti nesto sto je danas uskovezano za efektore kao sto su kaoss pad 1/2/3 alesis air fx znaci prelaskom rukom uz selektovan efekat dajete live fx procesovanje ovde je to slucaj sa turntable(efekat simuliranja ubrzavanja/usporavanja gramafona , ad lib (doda jos nota/edrum partova) cut+resonance (filterise zvuk kroz lp , bp,hp ili pk) SVE kanale na 505-ici sto je veoma efektno pogotovu turnable koji najvise koristim , naravno sve je adjustable od svakog moguceg cpg (chanell program change) znaci modulacija,pitch,breath,panorama na kanal npr.,drum part change, key change? . moguce je takodje poslati ove efekate I na neki odredjeni kanal.

Megamix funkcija je veoma zanimljiva bukvalno mozete pomeranjem part slidera za jedan ili vise kanala promeniti zvuk vase pesme I pustiti sledeci a da ne bude pauze tj samo da uplovi iz prethodne u sledecu a I da osvezi vasu kreativnost tokom rada sa pesmom/loopom. Znaci mogu da se koriste preseti I vasi user editi.

Naravno tu postoji I kako da se edituju I sl. Pesme loopovi koje napravite sa 505-icom(internim sekvencerom) al? posto sam od samog pocetka koristio 505-icu preko midija tu sam doosta slab ali ono sto sam pokusao je lepo islo a I user manual je preopsiran ako ne cak I previse detaljan al? sa malo rada u pocetku mozete biti veoma zadovoljni sa svojim rezultatima

Old 31-10-2006, 12:10 AM   #3
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Opsti tehnicki podaci :

MC-505 Specifications
Synthesizer Section
Keyboard Pad :
16-keys
Maximum Polyphony :
64 voices
Parts :
24 parts (main: 8 + rps: 16)
Tones :
512 tones
Rhythm Sets :
26 sets (user: 20)
Effects :
Reverb,Delay EFX (24 types)
Sequencer Section
Tracks :
8 tracks
Songs :
50 songs
Patterns :
Preset: 248, RPS: 466, User: 200
Internal Memory :
95,000 notes
RPS Set :
60
Pattern Set :
30
Tempo :
20.0 to 240.0 (maximum)
Resolution :
96 ticks per quarter note
Recording Method :
Realtime, Step1, Step2
Control Knob
D-Beam Controller :
28 types
Realtime Modify :
Cutoff, Resonance, LFO (Modulation, Rate), Envelope Attack, Decay, Release, Panpot, Level, Portamento Time
Effect :
Time/Rate, EFX Level
Play Quantize :
Timing, Velocity (Grid, Groove, Shuffle)
Arpeggio :
Accent Rate, OctaveRange (53 styles)
Others :
Low Boost, Master Volume
Others
Display :
7 segments, 6 characters (LED), 16 characters X 2 lines (LCD)
Connectors :
Mix Output (L/R), Direct Output 1 (L/R), Direct Output 2 (L/R), Phones, Foot Control jack, MIDI IN / OUT, AC adaptor, Memory Card-port
Dimensions :
462(W) x 320(D) x 110(H)mm
Weight :
5.0kg

Pa da zakljucim ovo predstavljanje 505-ice, s?obzirom da ima 8 kanala I da neki kazu da ju je pregazilo vreme mogu da potvrdim I da potpisem da nisu seli jedno nedelju dana uzastopno da je isprobaju kako treba I dalje mi zvuci zanimljivo pogotovu kad kombinujem sa takozvanim profi vst instrumetima (ne kazem da su dobri ima ih naravno) 505-ica ih ubije svojim nekim posebnim zvukom koji salje u vas zvucnik , naravno potrebno je vreme da bi se skroz provalila ali vam to vreme prodje u igri I znanju a samo vreme proleti , preseti su skroz zadovoljavajuci tj dobar pocetak da nesto napravite svoje sto je veoma odlicno tj uvek vas za nesto inspirise da probate I kad vam dosadi uvek ispadne nesto novo tako da vas stalno drzi uz se . ?emulacije? najpoznatijih sintisajzera (juno,jupiter.sh-101,tb-303 I ostalis I naravno ne izbeznih ritam masina cr-78 tr-808,tr-909,tr-606,tr-707i ostalih kitova za razne vrste muzike , techno house po 2 kit-a ,jungle/drum 3 kit-a , reggae,ragga,funk I ostali stilovi) su najpribliznije originalu veoma malo su izmenjeni zbog aktuelnosti ali veoma lako se mogu editovati da zazvuce kao originalne sprave ili kao nesto sasvim drugo.Moj utisak posle 7 godina se nije promenio od prvog dana kad sam poceo da se igram sa njom I da provaljujem sta zasta sluzi , cak I dan danas koristim neke zvukove koje sam napravio prvog dana , bass zvuci su mozda veoma masni I mogu slobodno da ih poredim sa moog-om/ms-20 a da na vecoj oktavi dobijem super sint koji moze da se poredi sa nekim novijim sintom, u svakom slucaju 505-ica ce I dalje biti u studiju kome treba nesto sto ce ih ?vaditi? u svakom trenutku mozda nadmasiti neke masine koji su debelo placeni .

U sledecem izdanju detaljniji prikaz editovanja tj rad sa nekim zvukom(bass,sint,pad) + audio semplovi (mozda ce se nesto pojasniti o cemu sam pisao kao npr. FXM) ukoliko to neko zeli tj vise vas ...

Poz!

Old 09-11-2006, 05:24 PM   #4
X-Dreamer
Stara Rumski Elita 2003.

X-Dreamer's Avatar

Procitavsi tvoju recenziju dobih zelju da izvadim moju 505-cu na koju se vec podobrano slegla prasina. Skoro balzamovana i sa mirisom naftalina 9 godina stara masina. Placena dobrih 1.500 eura, naravno, nova.
Hvala za recenziju.
Old 10-11-2006, 11:07 PM   #5
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

Old 23-10-2007, 07:47 PM   #6
shpira
Member

shpira's Avatar

i ja 303 takodje...sve zbog tvog texta! sad sam u civilnoj, pa kad radim nocnu smenu ponesem 303-ku i igram se. al nisu loshi rezultati
shpira is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2007, 07:59 PM   #7
roginator
MCI Master

roginator's Avatar

ja sam svoju HVALA BOGU na vreme prodao

UBISE ME BUGOVIT DISPLAY i problematican MIDI TIMMING

inace ostalo je ok

POSEBNO PARAMETAR FXM
roginator is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2007, 09:00 PM   #8
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

:]]]]] rogi midi timing je super , displey nula , midi tajming nijedanput mi nije ispao dok sam ga sinkovao sa bilo kojom opremom

Old 23-10-2007, 11:17 PM   #9
roginator
MCI Master

roginator's Avatar

onda imas srece ili korisis par voiceva...kad ga opteretis pocne stucat
roginator is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2007, 11:36 PM   #10
alavuk
Pro Member

alavuk's Avatar

imam srece :]]]]]]

Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules