Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Slobodan Marković

Slobodan Marković Nas istaknuti umetnik, klavijaturista, aran?er i producent, radio Delta Project (with Sanja Ilić), Olivera Mandića, Dejana Petkovića, Dadu Topića ("Princeza", "Mia" ), Zdravka Čolića (Kad bi moja bila, Okano), brojne ?pice, d?inglove i najave TV i radio emisija....

Thread Tools Display Modes
Old 18-06-2007, 02:34 AM   #11
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

Default Re: Brass

dooobro sam isprobao i zato i pitam.. samo ja znam i energija koja nas okruzzuje koliko sam pokushavao da zazvuche te trube dobro.. kao shto rekoh tuba i trombon uglavnom mogu da se svare... shto se vienne tiche.. skida se i videcemo.. Ma kakvi god da su, samo da su metalni a ne plastichni.. nateracu ih da budu pop..

(znam da nije upuceno samo meni, ali sam se osetio prozvano, ja se izvinjavam)

Pozdrav
HeatMan is offline  
Old 18-06-2007, 07:59 AM   #12
FrankoPanko
Senior Member

FrankoPanko's Avatar

@ Slowstar
Uskoro snimam u studiu tenor sax i to instrumentale, pa me interesira koja su tvoja iskustva s tim. Prije dosta godina sam ga snimao preko Rode NT-1 i Focusrite Voicemaster platinum preampa i zvucao mi je dosta spichasto i midlasto . Sad imam Rode Classic 1 "poboljsanim" sa kapsulom od Neumanna U-67 (znaci malo tamniji od originalnog Rode-a), raznorazne tube/fet diy preampove i TLAudio 5051. Koja kombinacija bi najbolje odgovarala? Da li jedan ili vise mikrofona? Koja udaljenost? Kakva ekvalizacija u miksu? Kompresija (ratio, redukcija)? Koji efekti? Na sto treba obratiti posebnu paznju? ...Hvala unaprijed!
FrankoPanko is offline  
Old 18-06-2007, 05:12 PM   #13
slowstar
Pro Member

Jako je tesko ista savetovati, jer sve zavisi od TRENUTNE situacije, bila ona u kondiciji izvodjaca, vrste trske koju koristi, koja "pifla" kakav nu je pristup izvodjenju, kakva ti je prostorija, kakvo je cak i raspolozenje izvodjaca...
Po meni najbolje bi bilo snimati sax, pod uslovom da je prostorija dobra, "Omni" mikrofonom, na oko 60cm do jednog metra, sto opet zavisi i od gaina, i od kvaliteta mikrofona. Po meni a o ukusima ne treba raspravljati, treba koristiti "Clean" tranzistorski preamp, bez ikakvog farbanja u snimanju, osim mozda blagog hi-passa na oko 50-60 hz, i izuzetno blage kompresije, ne vise od par db, 2:1, ako je izvodjac "konzistentan" mozda bez ikakve kompresije. Omni je pozeljan, zbog obaveznih kretanja izvodjaca dok svira, sto NIKAKO ne treba sputavati, jer moze lose da utice na interpretaciju.
Saksofonisti su po svome psiholoskom karakteru dosta blizu pevacima, pa treba kod njih stalno potencirati "neobaveznost" i laku atmosferu, i PAZLJIVO birati sluske koje ce da nosi, moraju da mu budu veoma komotne, mozda probati sa varijantom samo na jednom uvetu.Koji god da sam tenor snimao, od Mice Markovica, Joce Maljokovica, do Ljube Paunica i ostalin, svi su u mixu imali "harsh" komponentu negde oko 3,6K, do 4,2K, tako da sam to relativno siroko "vadio" u mixu, a dizao oko 12 khz, ali to zavisi od mnogih okolnosti. Po meni, opet kazem PRAVILA NEMA, i svaki eksperiment je pozeljan, naravno ako nije vremenska stiska u pitanju...
Srecan Rad!!!
Skoro da zaboravim, snimao sam sa Neumanima U 87, Sony C48, i onim (zaboravih oznaku) jako skupim SONYem koji ima "hladnjak" pozadi, koji koristi i Mariah Carey, ali to me nije odusevilo, bar ne za sax.
Bilo je u radio Beogardu par komada "Coles" ribbon mikrofona, koji su se pokazali ODLICNI za duvace, ali kada sviraju u "sekcijama" specijalno trube...
Moj prijatelj Misa Hajdukovic je mislim napravio dosta dobar snimak Saxa ruskim "oktava" 012 mikrofonom, ali je u pitanju bio izuzetan prostor...
Old 18-06-2007, 10:42 PM   #14
FrankoPanko
Senior Member

FrankoPanko's Avatar

Hvala Slowstar, imam Oktavu 012 i to je zaista odlican mikrofon za taj novac! Prostorija u kojoj snimam vokale je 10 m2 i akusticki je sredjena, a ovo sa omnijem je dobra ideja. Zanima me, s obzirom da su to sax instrumentali gdje je sve fokusirano upravo na sax, da li je potrebno staviti jos kakve overheade radi prirodnog sterea ili snimati samo sa jednim mikrofonom?
Na to pitanje ne mogu da ti odgovorim, posto licno nikada nisam to radio, a ni prisustvovao takvom nacinu, mada sam cuo i citao da i tako rade (Groover washington, Kenny G) zavisno od producenta, ali kada si naveo samo 10m2 malo si me zabrinuo, osim ako nisi izuzetno dobro Tretirao" prostoriju, jer ja sam nekoliko saxova snimao u zaista velikom prostoru, od preko 200m2 (studio 6 RTB, i tonska sala CFS "Kosutnjak"- danas "music factory") ali ako ti je soba pogodna, koriscenjem omni mikrofona ces izbeci 2 problema:1. nestabilnost zvucne slike usled udaljavanja i skretanja sa ose kardioidnog mikrofona, i 2. takozvani "Harsh" efekat, nastao bliskim strujanjem vazduha iz korpusa, i "drcanjem" trske na pifli saxa, ako imaa omni, udalji ga slobodno oko 1 metar i prilagodi gain, stavivsi veoma laki limiting, to se jako fino radi sa onim UREI mislim da je 1176 ili 1178 ne mogu se setiti tacno, tako da ga ne "delje" vise od 3 db...
Pozdrav, i srecan lov na sax sound...
savet: napravi "rupu" u aranzmanu i narocito mixu izmedju 800 i nekih 2400 hz, tu ce lepo usnimljen tenor fino da "legne" pa neces morati mnogo da ga dizes iznad matrice

Last edited by slowstar; 19-06-2007 at 03:58 AM.
FrankoPanko is offline  
Old 19-06-2007, 03:58 AM   #15
slowstar
Pro Member

Izvini, greskom sam "izeditovao" tvoj post, umesto da napravim svoj odgovor, ali mislim da nista nisam isekao...
Dekoncentrisan sam radim neku dugacku muziku, pa sam poludeo (simfo)
P.S. sto se overheda tice, narocito ako imas i bliski mikrofon, tu prete fazni problemi, i zato neka ti prst bude veoma hitar na "mono" dugmetu, non-stop, ukoliko ces da koristis vise mikrofona za sax...

Last edited by slowstar; 19-06-2007 at 04:01 AM.
slowstar is offline  
Old 23-08-2007, 08:27 AM   #16
Jan
Pro Member

Jan's Avatar

Offtopic:
Quote:
Originally Posted by OFF View Post
Ne znam, ja sam taj colossus odavno deinstaliro..... sve mi zvuci tako 'vodeno' i sta znam.... zao mo skoro 40 Gb prostora na disku za to

A brass, generalno, Roland mi je tu uvek bio najsimpaticniji, od najjeftinijih sprava, pa nadalje. Npr... truba sa U20/220, meni i danas ok zvuci, ne toliko realisticno, koliko je dobra, sama za sebe (lepo ovoo rekoh )
Meni je Colossus isto jeziv(ne svidja mi se), uf 40 gb zauzatog prostora a tek 10-ak instrumenata se mogu iskoristiti...A sto se brass-a tice, ja koristim Chris Heins Horns, nije losa banka, samo ja retko ubacujem solo trubu, ali ovako je bar meni okej...A se se tice Colossus-ovih stringova, ima i boljih...
Jan is offline  
Old 23-08-2007, 10:14 AM   #17
alfom
Pro Member

alfom's Avatar

Solo instrumentacije VST plaginovima - principijelno, pa i brasovi.
* Da li za takve dionice zvati instrumentalistu u pomoć ili bi moglo biti dovoljno uporediti već gotove produkcije*?.
Sam veoma dobro poznajem većinu ?ivih instrumenata koji se trenutno rabe. Ali, pretpostavljam bez uvrede za bilo koga, da dobar dio foruma?a nije instrumentalista na petnaest - dvadeset instrumenata, a kamo li da je bio u prilici uraditi aran?man, pripremiti orkestar i u?ivati u 'svojih ruku djelo'.
Zato mnogim plagina?ima ili aran?eristima bubnjar u tri ruke dr?i palicu, u dvije metlice, izrasle mu četiri noge, ... , flauta? nikada ne teba uzeti vazduh, violinista ima beskonačno dugačke strune, gudalo,..., ritam gitarista trza samo odozgo, ...
(Pitanje je obilje?eno zvjezdicom).
alfom is offline  
Old 29-08-2007, 06:33 PM   #18
slowstar
Pro Member

Quote:
Originally Posted by alfom View Post
Solo instrumentacije VST plaginovima - principijelno, pa i brasovi.
* Da li za takve dionice zvati instrumentalistu u pomoć ili bi moglo biti dovoljno uporediti već gotove produkcije*?.
Sam veoma dobro poznajem većinu živih instrumenata koji se trenutno rabe. Ali, pretpostavljam bez uvrede za bilo koga, da dobar dio forumaša nije instrumentalista na petnaest - dvadeset instrumenata, a kamo li da je bio u prilici uraditi aranžman, pripremiti orkestar i uživati u 'svojih ruku djelo'.
Zato mnogim plaginašima ili aranžeristima bubnjar u tri ruke drži palicu, u dvije metlice, izrasle mu četiri noge, ... , flautaš nikada ne teba uzeti vazduh, violinista ima beskonačno dugačke strune, gudalo,..., ritam gitarista trza samo odozgo, ...
(Pitanje je obilježeno zvjezdicom).
Sve gore navedeno je nazalost tacno, vec sam dosta "jadikovao" nad totalnim neznanjem VECINE ljudi koji pokusavaju iz sve snage da se bave muzikom, a sa njom nazalost, veoma malo dodirnih tacaka imaju...
Medjutim, moram da kazem nesto, mada nerado, u njihovu odbranu (izuzeci naravno)
Kao i u kinematografiji, i u muzici postoje "uslovnosti" - kao sto na primer Schwarzeneger "prolece" ziv i zdrav kroz soliter od stakla, (i to o svom trosku, kako sam procitao), tako i neki drugi "hodaju" po vodi, lete u druge zvezdane sisteme brze od svetlosti (valjda ce i to nekada u buducnosti biti moguce) tako i u muzici, narocito programiranoj postoje slicne "uslovnosti" - tako da hi-hat svira i za vreme brejkova, gudaci imaju kruzno - cirkularno gudalo, trubaci imaju prikacen kompresor i tako dalje, ali je sve to u nekom cilju dobrog zvuka, pa makar taj zvuk i ne postojao u stvarnosti, nego samo "virtualno" ZAR NE?
Dakle, stojim na stanovistu da su tvoje primedbe booolno tacne, ali kod ponekih, koji znajuci za nemogucnosti, to rade NAMERNO, to u cilju interesantnijeg zvuka moze da se opravda - nadam se da si me razumeo, i pored toga sto ponavljam da se potpuno slazem sa tobom, i da cu biti kakav-takav borac protiv neznanja i amaterizma u ovo malo godina sto mi je preostalo, mada tu nema mnogo nade, bar posmatrajuci tzv "mlade, talentovane i kreativne" aranzere i producente....avaj....
Old 30-08-2007, 08:19 AM   #19
alfom
Pro Member

alfom's Avatar

Quote:
Originally Posted by slowstar View Post
Dakle, stojim na stanovistu da su tvoje primedbe booolno tacne, ali kod ponekih, koji znajuci za nemogucnosti, to rade NAMERNO, to u cilju interesantnijeg zvuka moze da se opravda - nadam se da si me razumeo, i pored toga sto ponavljam da se potpuno slazem sa tobom, i da cu biti kakav-takav borac protiv neznanja i amaterizma u ovo malo godina sto mi je preostalo, mada tu nema mnogo nade, bar posmatrajuci tzv "mlade, talentovane i kreativne" aranzere i producente....avaj....
Ja samo znam da sam ?estoko nabelajisao radi toga i u ekipu morao uvesti jo? jednog klavijaturistu (čitaj : imitatora svega onoga ?to je ubačeno a ne treba), jer su aran?mani (često) postali prava mora i fizički ne mogu da stignem na većinu od onoga ?to je karakteristika kompozicije.
Ovo me umara i počesto isfrustriran pomislim da je moje vrijeme pro?lo, ili da se trebam utopiti u mogućnosti i polako, pora?en, podviti rep i prestati sa 'ganjanjem vje?tica'.
alfom is offline  
Old 31-08-2007, 07:03 PM   #20
HeatMan
Moderator

HeatMan's Avatar

^podvij rep i radi rep.. shala mala.. ako te muzika frustrira, uzmi odmor.. on je uvek dobrodohsao.. shto se tiche onoga shto je slow rekao u odbranu "mladih talentovanih nada": istina.. jbg, ja se pronalazim u tome.. od muzichke shkole imam godinu dana bezanja sa chasova.. jednostavno, trudim se.. i mislim da neke stvari ne bi trebale da te sputavaju... ako neshto zvuchi dobro, bash me briga shto na violinama ne postoji pitch bend od +24 note.. jedino shto stvarno ne razumem je to oko bubnjeva.. shto se tiche toga, trudim se da bude shto realnije.. jer, jbg, chak i neobrazovano uho provali da tu neshto ne valja... mislim, ako radish "zive" bubnjeve, otkud njemu 10 tomova i 8 hi hata? shto se tiche toga, trudim se da budem shto realniji.. i nije normalno da u brake-ovima budu hihatovi uz dobosh, tomove, i bass bubanj.. isto tako nije logichno da (a video sam to, verujte mi) gitara svira bass deonicu.. (nisu imali bass pa kao, aj to je to..) kao shto nije normalno da gitara ima 150 zica i uvek svira na dole ili nerazlozeni akord (kao na klaviru).. da znam neshto vishe o brass-u, recimo, sigurno bih pratio i ta pravila.. a ovako se trudim samo da zvuchi kako sam zamislio.. da li sam odsvirao realnu sekciju? nemam pojma.. oko gudacha znam poneshto, i zato njih najvishe koristim uz gitaru i klavir.. ali, tu je uvek synth.. shta god da odsvirash, zvuchace dobro..

moje poimanje stvari.. izvinjavam se na offtopicu..

pozdrav
HeatMan is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules