Go Back   Rumski Forum > Aktivnosti > DIY - Uradi sam

DIY - Uradi sam Ovde mozete postaviti ideje svojih shema, sklopova, gotovih resenja i drugih radinosti u oblasti audia...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 17-01-2015, 02:06 PM   #21
Shot
Stara Rumski Elita 2003.

Shot's Avatar

Default Re: Gde da kupim ovakve drivere za diy zvucnike

Ajmo na stranu taj komercijalni aspekt zvučnika, ovo da klijentela pada na dupe kad vide i čuju PMC. Vjerujem da je istina, ali jedino rješenje za to je da kupiš PMC...

Složiti zvučnike od komponenata koje koristi PMC i da izgledaju kao PMC je po mom mišljenju garantirani put za popušit pare! Nema šanse da približno prosviraju kao originalni PMC. Nema podataka o originalnoj skretnici, ne znaš koje su zavojnice unutra, kako je to složeno... ne znaš kakav je damping kutije pa ni shema kutije od PMCa (osim ako ti netko ne da original da ga rastaviš). Kod tih zvučnika je sve u nijansama. PMC MB2S je transmission line konstrukcija, u njih su zvučni tuneli koji moraju biti u milimetar precizni. Kako to napraviti napamet?! Ono što ćeš napraviti je zvučnik koji izgleda jebeno i zvuči očajno. 90% šanse su da to tako na kraju izađe! Dogodit će se da će ti zvučnici na određenim frekvencijama imati velike peakove i dipove. I to će i nagluhi klijenti čuti. Pa nisu baš toliki debili!

Ono što bi ja napravio na tvom mjestu je da napraviš neki dobro dokumentirani zvučnik za koji ima sve sheme i nacrte, ali nešto impresivno veliko. Recimo DTQWT-12-mkIII koji ima preko 200 litara volumena. I to kad odvrneš pred klijentima imat dobit ćeš renome da je tvoje slušanje bolje id Cecinog ili ičijeg! Izbiješ ih iz cipela kada čuju. Onda će te pitati što je to, kakvi su to zvučnici - i ti im reci (što je i iskreno) da je to posebno rađeno za tvoj studio!

Raditi kopiju PMCa je po meni isto kao igranje lota - skoro pa nema šanse da uspiješ! Vizualno da, ali zvukom niti blizu! A spržiš jako puno para...
- -= - =- = - = - = - = - = - -
Shot is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2015, 06:18 PM   #22
Nemania
Pro Member

Nemania's Avatar

Default Re: Gde da kupim ovakve drivere za diy zvucnike

Ok, ja razumem i ljude, i to jeste realno da se napravi nesto vec provereno, medjutim ja sam odlucio ovo da pravim upravo zbog PMC-a, jer ih ne mogu kupiti, a jak su utisak ostavile u svakom pogledu na mene. Pmc i naravno augspurger. E sad ako postoji neka shema i uputi za kutije ovog tipa...jedino da se procacka na netu.. Vidim na onom sajtu gde sam postavio link gore, veoma fino su odradili kutije sa onim "pmc" driverima, znaci nije nista nemoguce, a ne verujem da su otvarali originalan pmc.

A ako ne, u tom slucaju se ne bih zezao oko svega, vec bih uzeo tannoy dtm koji se moze naci po hajd recimo pristupacnoj ceni.
Nemania is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules