Go Back   Rumski Forum > Audio produkcija > Audio Produkcija - Tehnike

Audio Produkcija - Tehnike Audio in?enjering, usnimavanje, tehnike mixa. Mesto za razmenu iskustva vezanih za DAW produkciju. Imate pitanje? Potreban vam je stručan odgovor? Podelite sa nama tajne produkcije i recording/editing tehnike

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 21-03-2006, 01:17 PM   #1
Max
Pro Member

Default Stereo vs Mono

Imam nekoliko nedoumuca koje bih voleo jednom zauvek da resim u vezi zvucne razlike izmedju stereo i mono slike .... kao i izvoza iz Nuenda ili bilo kog DAW a

Naime .... konfuzija br 1. nastaje u razlici ostrine izmedju stereo i mono kanala ....

Kad isti ( stereo snimak ) prebacujem u mono , uvek se cini kao da je izgubio visoke , takodje u suprotnom slucaju ( kad se siri stereo slika ) dolazi do pojacanja visokih frekvencija na snimku ...

konfuzija br 2 .... Gde sabirati u mono ????

Nuendo ( ako ima stereo izlaz ) kanale sabira u mono ali bez smanjivanja signala i onda matrica izlazi skroz u klipu ....

Wavelab ..... ima opciju -3 db i -6 db , ali prva se cini zvucno jacom , a druga zvucno slabijom od originala ....

Waves stereo rasirivac .... kad spistim u mono na master kanalu u nuendu , daje najbolji rezultat , ali pri exportu opet sabere da bude jace od originala

Znam da je jedino resenje da u setapu Nuenda namestim da izlaz bude mono , ali kako cu onda da slusam ...... kad mogu da dodelim samo na jedan zvucnik

Neka neko elaborira ovo pitanje , da jednom vec skapiram sta se tu desava jer nikako taj sabir ( naravno osim gubitka stereo slike ) nije zvucno ( frekvencijski i snagom ) isti kao original

hvala unapred

Pozdrav
Max is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2006, 01:23 PM   #2
lesha
Vibrator

lesha's Avatar

Default Re: Stereo vs Mono

logicno bi bilo da levi i desni kanal utisas za 3dB, a to sto ti se cini da je takav signal jaci, verovatno je samo razlika u stereo slici..

probaj soundforge [process/channel converter/stereo to mono 50% (no faders)]

poz
lesha is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2006, 01:33 PM   #3
Max
Pro Member

ponadao sam se nekom elaboratu .... jasna mi je teorija , ali se nekako ne slaze u praksi .....

Pozdrav
Old 21-03-2006, 01:48 PM   #4
lesha
Vibrator

lesha's Avatar

u vecini slucajeva najjednostavniji nacin je i najbolji

poz
lesha is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2006, 03:06 PM   #5
Max
Pro Member

ok .... to je jedan nacin gledanja na stvar ....

neko drugo misljenje ?????

Pozdrav
Old 21-03-2006, 06:45 PM   #6
AVaX
Stara Rumski Elita 2003.

AVaX's Avatar

Quote:
Originally Posted by Max
Kad isti ( stereo snimak ) prebacujem u mono , uvek se cini kao da je izgubio visoke , takodje u suprotnom slucaju ( kad se siri stereo slika ) dolazi do pojacanja visokih frekvencija na snimku ...
Jel ovakav slucaj imas sa svim projektima ili je rec o jednom konkretnom?
Jer ako si to uocio u jednom odredjenom projektu, mozda ti razlika u fazi levog i desnog kanala utisa visoke....
E sad, ako se ovo desava sa svim projektima.....
Old 21-03-2006, 09:05 PM   #7
kVu
Pro Member

kVu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Max
ok .... to je jedan nacin gledanja na stvar ....

neko drugo misljenje ?????

Pozdrav
ja bas i nisam sasvim razumeo... jel se smanjuju visoki i u onim kanalima koji su u sredini stereo slike?

a ni dobijeni rezultat mi nije jasan bas... jel dobijeni krajnji rezultat treba da zvuci kao da je svaki kanal bachen u sredinu ili jednostavno isto kao kad ukljucis mono switch ?

ako je ovo drugo, na CW ukljucim mono na master faderu i snimim u wavelab realtime...

pozdrav!
kVu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2006, 09:31 PM   #8
Max
Pro Member

probajte da " rasirite " snimak ...... u npr izotope

Videcete da kad se " rasire " gornje frekvencije da se mix poostri

Isto ako saberete u mono snimak vise nema tu ostrinu .....

Ako radite m/s kompresiju na masteru ..... komprimovanje mono a ne doprinosi mnogo ostrini mixa , dok komprimovanje sterea i te kako posvetljuje mix

Pozdrav
Old 21-03-2006, 09:32 PM   #9
Max
Pro Member

Quote:
Originally Posted by AVaX
Jel ovakav slucaj imas sa svim projektima ili je rec o jednom konkretnom?
Jer ako si to uocio u jednom odredjenom projektu, mozda ti razlika u fazi levog i desnog kanala utisa visoke....
E sad, ako se ovo desava sa svim projektima.....

u svim projektima

Pozdrav
Old 21-03-2006, 10:15 PM   #10
kejkz
banned

Stvar oko mono miksa nije toliko komplikovana kako zvuci kada se mono miks prvi put cuje. Mono miks ce izgubiti na jasnosti visokih tonova ako ima mnogo visokih frekvencija koje su u stereo tehnici, sto je danas cesto. Neke frekvencije se trajno gube u mono slici, pogotovo ako je u pitanju zvuk prostora ili npr. cinjele koje su postavlenje siroko u prostoru, drugi instrumenti koji imaju visoke frekvencije u svom spektru ili prostorni i modulacioni efekti. Racunam da su niske frekvencije cesce u sredini zbog jasnoce i snage snimka (to je bar praksa zadnjih gotovo trideset godina). Niske frekvencije najmanje gube prebacivanjem u mono. Snimak ne gubi toliko na samoj jasnosti objektivno, koliko se to cini subjektivno zbog nacina na koji cujemo (dva uveta). Ako slusamo mono snimak on nam dolazi iz jedne tacke, ako radimo miks ona nam je pred ocima, sve se cini poredjano jedno ispred drugog, gubi svoju trecu dimenziju (prostor). Tako sve zvuci manje prirodno. Nekada ni analajzer ne pokazuje da je doslo do bilo kakvog gubitka, ali se on onome ko radi cini velikim na njegovom mestu. Svaki instrument ima svoje mesto u miksu i u prostoru, a ako ga izgubi prebacivanjem u mono, on je nekada prilicno nejasan. Kada se stereo slika siri, zvuci pocinju da dolaze iz vise pravaca i zvuk je sve jasniji i prirodniji. A posto su visoke frekvencije najzastupljenije upravo u stero slici, one pocinju da zvuce jace.

Ne znam kako je u nuendu, ne koristim ga, ali ako moram da cujem kako neki snimak zvuci u mono to mogu preko softverskog miksera svoje zvucne karte, na kome imam mono svich (imao ga je i stari cubase, ali avaj, nestao je u tranziciji). Ako nemas drugi nacin, preporucujem jedan besplatan efekat: kelly industries stereo tools: http://www.kellyindustries.com/stereo_tools.html. Ako je gubitak prevelik, primenjujem trik za za mono: dupliram kanal koji mi se cini izgubljen, nalazim njegovu najistaknutiju frekvenciju u stereo slici preko uske sirine (bandpass) na ekvilajzeru. Kada je nadjem, onda prebacim u mono i pokusavam da postignem onaj zvuk koji sam cuo u stereo slici (koliko je to moguce, naravno). Onda izmiksujem ponovo ta dva kanala, tako da je rezultat uvek malo i od jednog i od drugog (stereo i mono). Dakle, pokusavam da sve sto se tice stereo slike resim u samom miksu. Jedino mi je bitno da ne bude previse drugaciji u stereo tehnici u odnosu na mono.

Ako mi treba mono miks (sto je danas retkost) primenjujem sistem koji je lesha naveo, jer raditi od pocetka u mono tehnici je prilicno ogranicavajuce.

Stari snimci imaju prilicno lose urednjen stereo. Kada se prebace u mono bez konverzije oni nekada gube cele instrumente. Danas je na srecu to prava retkost, snimci su prilicno konzistentni i na mono i na stero uredjajima.

Ali miks treba mozda prvo dobro nauciti raditi u mono tehnici, pa tek postepeno prelaziti na stereo, kada su u pitanju oni koji tek pocinju (ja sam tako radio jedno dve godine).
A tek kada jednog dana pocnemo da radimo surround mikseve. To ce tek da bude prava zabava.
kejkz is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules