Go Back   Rumski Forum > Gost Foruma > Arhiva > Zoran Vračević - Vrač

Zoran Vračević - Vrač Jedan od nasih najrenomiranijih producenata, Clubing/Single Mixing veteran, covjek ciji je spisak uspjesnih radova veoma, veoma bogat (Ceca-London Mix, Las Ketchup (2 singla),Kylie, Jamelia, Bob Marley (2 singla), M People, Gloria Estefan, Bond, Narcoti Thrust (2 singla), Aaron Soul, Sugarbabes, Candice Alley,, Nate James, Kathy Brown, Kristine W, Doobie Brothers, Shystie, Raghav, Negrocan, Alabina, Ladies First, Nio...)

Thread Tools Display Modes
Old 11-08-2006, 04:54 AM   #11
idekius
Mason

idekius's Avatar

Default Re: Stereo i mono u prostoru

Hmmm... ako na raspolaganju imam npr. AKAI DR16 i Soundblaster Audigy, pre cu uzeti DR16 18 bit-a i 48 kHz, nego Audigy 96, ili 192 + 24 bit-a...

Malo je bespredmetna rasprava jer mislim da smo do sada svi kao papagaji naucili da igra i kvalitet AD, clock, pa tek onda bitaza i herctzaza...

Licno snimam na 44.1 kHz i 24 bit-a... Moguce je da gresim, ali kada bih hteo veci sampling rate, isao bih na 88.2... Mislim da je resemplovanje na kraju onda mnogo jednostavnije nego sa 48, ili 96 kHz-a na 44.1, koliko je danasnji standard za CD.

S obzirom na to da je za danasnje vreme, iz vec pomenutih razloga, 88.2 puno, radim lepo na 44.1 i cisto sumnjam da bilo sta propustam.

Ehhh... mozda i propustam... to je tema za vecitu diskusiju...
Neki danasnji plugovi (npr. UAD-NEVE 1073, Precision EQ...) kada sequentzer radi naa 44.1kHz, upsampluju na 176.4 kHz, equalizuju i potom downsampluju na 44.1 kHz, bez da nas ista pitaju. Pretpostavljam da nisu bas ni oni glupi, kada su vec to odradili tako...

Eto... cak su i oni ispostovali matematiku kod downsamplovanja... resemplovanje sa 192,96 i 48 kHz na 44.1 je komplikovano (ako nemas dobru spravu) i na kraju ispadne veca steta nego korist. Za smanjenje bitaze sam chitao da nije bas toliki problem, jer je u pitanju mnogo jednostavniji proces.

Na mnogim mestima se lome koplja na ovu temu, a ja, dok se stavovi ne usaglase i rachunari dovoljno ojacaju, radim na 44.1 kHz i 24 bit-a... i to mi izgleda kao O.K. kompromis

Bio je ovde na forumu jedan lik koji je snimao u Nuendu sa SB Audigy na 96 kHz, potom mix usnimavao u wave lab na 88,2 i iz wave lab-a downsamplovao na 44.1 koristeci Ozon diter shaper...

Svi kazu da je taj Ozonov diter O.K., ali meni sve to deluje suludo, narocito ako za usnimavanje koristis Audigy, a i da koristis nesto bolje, opet mislim da tako nastaje veca steta, nego korist... Tolika resemplovanja moraju da se osete...Mozda gresim, ko zna... ali ne bih rekao...

44.1 kHz-24 bit-a mi je sasvim O.K. za danasnje vreme i opremu kojom raspolazem. Koristim RME-ADI 2 AD\DA koji moze da snima na 192 kHz, ali to u zivotu nisam ukljucio... Pa to nebi bili temporarni fajlovi, vec temporarni slonovi , CPU bih pocepao sa nekoliko efekta, a Creamware i UAD karte bi mogli da mi otvore tek nesto malo plugova, a na kraju bih, pored svega, morao da radim i "neprano" resamplovanje... Hvala lepo

Last edited by idekius; 11-08-2006 at 04:56 AM.
idekius is offline  
Old 11-08-2006, 10:37 AM   #12
boggy
Moderator

boggy's Avatar

Quote:
Originally Posted by idekius
....

Malo je bespredmetna rasprava jer mislim da smo do sada svi kao papagaji naucili da igra i kvalitet AD, clock, pa tek onda bitaza i herctzaza...

.....
Slazem se. To sto se razlike cuju zbog "bitaze i cega vec..." nije dovoljan razlog da se losiji proglasi neupotrebljivim... a CD je ipak jos uvek najmasovnije koriscen kvalitetan medijum.

Sta tek reci za filmsku industriju... postoje filmovi sa sjajno odradjenim audio delom... ali se jos uvek mogu izvorno cuti samo sa originalnog materijala u studiju... sve ostalo sto ode u masovnu DVD produkciju je kompresovano (mp3, ili sta vec) jer za 5.1 nekompresovan audio ne moze stati na DVD, pored filma koji je vec surovo kompresovan.

Borba proizvodjaca za mogucnost da duzi fajlovi mogu stati na prenosni medijum je vrlo izrazena, jer to je promena standarda, a svaka promena standarda zakotrljava nove poslove za celu masineriju industrije zabave...

Na stranu prica da li nama to treba ili ne... mi/vi/oni moraju nesto da rade.

pozdrav

bogi

--"We can never see past the choices we don't understand." (Oracle, The Matrix Reloaded)
boggy is offline  
Old 11-08-2006, 11:37 AM   #13
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

Evo ja sad slusam hey ooh sa zadnjih Peppersa (kojima se do imbecilnosti divim na sirovosti i energiji, i nek imaju jos 10 ovakvih duplih albuma), i moram reci da je daleko od Mono-a... Zestoke panorame na back vokalima, cak su i osnovne gitare daleko centra... to sto je snimak sirov i dosta suv sam po sebi je nesto drugo.. i na tome mu se divim.. mislim na ciku rubija
U zadnje vreme se dosta koristim extremnim panoramama jer je to postao standrard u gitarskoj muzici... cak se kanim na jednoj pesmi zvuk prosetati i van stereo slike (iza ) ... a mono... mislim na mixeve.. uvek nekako siromasno, retro...sto ume da bude lepo...
Arthur is offline  
Old 11-08-2006, 12:57 PM   #14
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arthur
Evo ja sad slusam hey ooh sa zadnjih Peppersa (kojima se do imbecilnosti divim na sirovosti i energiji, i nek imaju jos 10 ovakvih duplih albuma), i moram reci da je daleko od Mono-a... Zestoke panorame na back vokalima, cak su i osnovne gitare daleko centra... to sto je snimak sirov i dosta suv sam po sebi je nesto drugo.. i na tome mu se divim.. mislim na ciku rubija
U zadnje vreme se dosta koristim extremnim panoramama jer je to postao standrard u gitarskoj muzici... cak se kanim na jednoj pesmi zvuk prosetati i van stereo slike (iza ) ... a mono... mislim na mixeve.. uvek nekako siromasno, retro...sto ume da bude lepo...

Kad kazem mono - NE MISLIM MONO - SVE U SREDINI - NEGO MONO INSTRUMENTI / VOKALI RAZBACANI SA PANORAMAMA!! tako bolje sve sedi u miksu....a ne bas u stereo chorusu, gitara u stereo chorusu / dileju/reverbu...noga u stereo reverbu itd...
A nisam ni bukvalno mislio (kao sto sam naveo vec - prosaras!)..ljudi se uhvate za jednu rec pa onda udri!!!....
DaBear is offline  
Old 11-08-2006, 01:04 PM   #15
Arthur
MAO

Arthur's Avatar

jbg kad smo bukvalisti... a to sa stereo chorusima, to je meni boles'...
snimajte po 3 gitare na strani, eto vam sirine!
Arthur is offline  
Old 11-08-2006, 01:39 PM   #16
DaBear
VIP Member

DaBear's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arthur
jbg kad smo bukvalisti... a to sa stereo chorusima, to je meni boles'...
snimajte po 3 gitare na strani, eto vam sirine!

TAKO BRATE!!
DaBear is offline  

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules